Ямбол ще отбележи тържествено 147 години от освобождението на града от османско робство

С тържествено поклонение, благодарствен молебен и шествие в Ямбол на 17 януари ще бъде почетена паметта на загиналите

0
14
Церемонията в Ямбол
Церемонията в Ямбол. Снимка: Община Ямбол

С тържествено поклонение, благодарствен молебен и шествие в Ямбол на 17 януари ще бъде почетена паметта на загиналите при превземането, опожаряването и освобождението на града български опълченци, руски воини и мирни граждани.

По традиция официалната церемония по отбелязване на славната дата в историята на Ямбол ще се състои пред паметната плоча до Общински детски комплекс на ул. „Търговска“ – на мястото, където са посрещнати руските войници от 23-ти Донско-казашки полк през 1878 година, предвождани от полковник Николай Яковлевич Бакланов. Участие в празника ще вземе също представителна военна част от Гарнизон Ямбол.

Тържественият ритуал ще започне в 11:00 часа, а в празничната програма ще се включат също Градски духов оркестър при Народно читалище „Съгласие – 1862“ с ръководител и диригент маестро Васил Шейтанов, вокална група „Виолина“ към Народно читалище „Пробуда-1909“ с ръководител Елена Иванова и клуб „Традиция“. След тържественото слово на кмета на община Ямбол, ще бъде отслужен и благодарствен молебен.

Програмата продължава с шествие по улиците на Ямбол до Паметника на загиналите за националното освобождение до Военния клуб, където също ще бъдат положени венци и цветя на признателност.

Церемонията в Ямбол
Церемонията в Ямбол. Снимка: Община Ямбол

По повод 147 години от освобождението на Ямбол от османско владичество Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ гостува с изложбата „Последното сражение. Шипка-Шейново“ в Културно-информационен център „Безистен“. Официалното откриване ще е на 17 януари от 12:00 часа.

Изложбата е посветена на победата в сражението при селата Шипка и Шейново през Руско-турската война 1877-78 г. На 18 табла е разказана историята на това величаво сражение, походът на двете обходни колони на генералите Скобелев и Мирски, атаките им срещу укрепения турски лагер, както и фронталната атака на частите на ген. Радецки от Шипка.

Показани са и паметниците, бележещи лобните места на загиналите и увековечили славата им на герои. Във витрините е показано хладно и огнестрелно оръжие от фонда на Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“.

След откриването на изложбата директорът на Националния парк-музей „Шипка-Бузлуджа“ д-р Чавдар Ангелов ще проведе открит урок с ученици от Профилирана гимназия „Васил Левски“ и Природоматематическа гимназия „Атанас Радев“.

Ще удължат ли учебната година?

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments