Специалният закон, който бе внесен от служебното правителство и приет на първо четене по време на заседание на Комисията по бюджет и финанси и в пленарната зала, урежда плащанията до месец март. До това се стигна, след като внесеният от министъра на финансите Людмила Петкова Бюджет 2025 г. дори не бе обсъден от депутатите. Проектът й получи критики, а преговарящите за управляващо мнозинство са категорични, че редовен кабинет трябва да изготви Бюджета за тази година.
След като служебният кабинет „Главчев“ депозира в Народното събрание /НС/ финансовата рамка за тази година, не внесе удължителен закон на Бюджет 2024 г., уреждащ плащанията от 1 януари. Така че да не бъдат спрени държавните разплащания възникна необходимостта от спешното внасяне на специалния закон. За да действа обаче, той трябва да бъде одобрен на второ четене и след това обнародван в „Държавен вестник“, пише „24 часа“.
Този закон трябва да даде решение на няколко проблема. Първият – да бъде гарант за събирането на някои приходи, най-вече здравни и осигурителни вноски, което на свой ред да гарантира изплащането на пенсиите и социалните помощи. Причината – според Закона за публичните финанси действието на Закона за държавния бюджет може да бъде удължено, но не и това на Националната здравноосигурителна каса /НЗОК/ и на Държавното обществено осигуряване /ДОО/. Това означава, че всички социални плащания /помощи и пенсии/ запазват размера си към 31 декември 2024 г., докато новите им размери не бъдат уредени в Бюджет 2025 г. До приемането му приходите в хазната ще се събират по действащите закони.
Вторият проблем е свързан с разходите, тъй като след като приоритет е плащането на пенсии и възнаграждения, то останалите разходи трябва да бъдат съразмерни на приходите, така че да има ресурс за тях.
Има проблем и при възнагражденията – бизнесът трябва да повиши минималната работна заплата /МРЗ/ до 1077 лева, тъй като размерът е определен с постановление на Министерския съвет /МС/. За държавните служители на МРЗ тя остава 933 лева, тъй като толкова е записано в Закона за държавния бюджет за 2024 г.
На този фон е планирано пенсиите да бъдат плащани редовно. Не се предвиждат промени и при Данъчните облекчения за родителите.
Важно е да се отбележи, че възникналите разлики ще бъдат изравнени със задна дата с Бюджет 2025 г., когато той бъде приет.
Законопроект ще уреди и казуса с ваучерите за храна и понижения акциз за газьола за земеделските стопани, заяви министър Людмила Петкова. Бившият министър на финансите Асен Василев обаче не е съгласен и призова да бъде внесен удължителен, а не специален закон, изброявайки съществени проблеми, които все още не са намерили решение. Според него няма да има основание, на което да се събират здравни вноски, защото те се определят в бюджета на Касата, чието действие изтече на 31 декември, което е загуба от 30 милиона лева дневен приход за хазната.
По думите му няма да има компенсации заради по-скъпия ток за бизнеса. Василев твърди още, че няма да има минимална пенсия, а стойността на максималната ще падне от 3400 лева на 2250 лева. Той смята, че плащането на пенсиите ще бъде поставено под риск, защото Националния осигурителен институт няма да има правно основание да даде минималните пенсии в пълния им размер, а ще трябва да се преизчислят и максималните.
Асен Василев прогнозира още, че няма да максимален осигурителен доход, като осигуровките ще трябва да се събират без таван и хората с доходи над 3400 лева да ги плащат върху целия размер на възнагражденията си. Нямало да има и ваучери за храна /тъй като няма да има определена годишна квота/, нито обезщетения за безработица и семейни помощи – пак няма фиксиран размер, върху който да се изплащат, както и еднократна помощ за раждане.
„Още 10-15 социални придобивки и плащания са фиксирани в Закона за държавния бюджет и са поставени под риск, защото техните размери се определят от него“, алармира той.
Експерти смятат, че е спорен въпросът дали с обикновен закон, какъвто е специалният, могат да се изменят разпоредби от Закона за бюджета, който е от по-висок ранг. Това значи, че през него могат да се поправят други закони, но през тях не може да се пипа бюджетният.
Приеха ли предложението на ДБ, свързано със заплатите в МВР?
[…] […]