Двама високопоставени служители на ЕС предупредиха правителството на САЩ, че ограничаването на износа на микрочипове, използвани в изкуствения интелект, включително за избрани европейски държави, не е в интерес на търговските интереси или сигурността на самата Америка, пише „Politico“.
„В интерес на икономиката и сигурността на САЩ е също така ЕС да купува напреднали чипове за изкуствен интелект от [САЩ] без ограничения“, казаха в изявление късно в понеделник представителят на Европейската комисия по въпросите на технологиите и сигурността Хена Виркунен и ръководителят на търговския отдел Марош Шефчович.
В понеделник администрацията на Байдън увеличи усилията си да блокира достъпа на Китай до усъвършенствана изчислителна мощ, необходима за обучение на модели на изкуствен интелект, поради опасения, че технологията може да бъде използвана неправомерно или да се окаже във военни системи. Ето какво се казва в изявление на Белия дом:
„От съществено значение е да не офшорваме тази критична технология и световният изкуствен интелект да се движи по американски релси.“
Съгласно мерките продажбите на микрочипове на Съединените щати на „18 ключови съюзници и партньори“ ще бъдат неограничени. Девет държави от ЕС са включени в този списък: Белгия, Дания, Финландия, Франция, Германия, Ирландия, Италия, Холандия, Испания и Швеция. Но в други европейски държави може да бъдат въведени лимити и ограничения за броя на чиповете за изкуствен интелект, които могат да купуват.
ЕС разчита в голяма степен на чипове с изкуствен интелект от компании като Nvidia, водещият световен производител на чипове. Тези миниатюрни технологични частици захранват бума на чатботове с изкуствен интелект като ChatGPT, както и други авангардни технологии за ИИ, включително някои от финансираните от ЕС суперкомпютри, използвани за обучение на модели на изкуствен интелект от изследователи или стартиращи предприятия.
Висшите служители на ЕС призоваха САЩ да запазят износа без ограничения за засегнатите държави от ЕС.
„Вече споделихме опасенията си със сегашната администрация на САЩ и очакваме конструктивно взаимодействие със следващата американска администрация“, заявиха Виркунен и Шефчович.
Задкулисието между длъжностните лица на ЕС и САЩ може да доведе до допълнително обтягане на влошените технологични отношения между ЕС и САЩ. Топ мениджъри, включително Марк Зукърбърг от Meta и Елон Мъск, близък съюзник на Тръмп, засилиха съпротивата си срещу технологичните регулации на ЕС.
Силно земетресение край бреговете на Япония! Властите предупреждават за цунами