Членовете на Висшия съдебен съвет /ВСС/ с изтекъл мандат вече няма да могат да участват в избора на главен прокурор. Това решение бе взето от депутатите по време на второто четене на промените в Закона за съдебната власт, като текстовете бяха приети с категорично мнозинство. В общия законопроект за изменение и допълнение на Закона за съдебната власт, предложен от ПП-ДБ, „Възраждане“ и ИТН, първоначално бе предложено ограничение за стартиране на процедура по избор на главен прокурор от членове на ВСС с изтекъл мандат.
На етап комисия обаче ИТН предложиха тези текстове да отпаднат. Изненадващо, в пленарна зала депутатите решиха да подкрепят предложението на Петър Петров и Цвета Рангелова, като приеха ограниченията за ВСС с 208 гласа „за“. Единствено 29 депутати от ДПС-НН гласуваха „против“. Една от спорните точки в обсъжданията бе предложението на ПП-ДБ за въвеждане на двойно мнозинство при избора на председатели на върховните съдилища. Според предложението, освен изискването за 17 гласа в Пленума на ВСС, трябваше да се осигури и мнозинство от членовете, избрани пряко от съдиите.
Този текст бе отхвърлен от депутатите със 174 гласа „за“, 54 „против“ и 1 „въздържал се“. По време на дебатите, Атанас Славов коментира, че сегашният състав на ВСС е „орган, който нарушава независимостта на съдебната власт“. Той допълни, че препоръките на Венецианската комисия ясно подчертават, че органи, които не отговарят на стандарта за независимост, трябва да бъдат ограничени.
Решенията на депутатите показват желание за ограничаване на правомощията на членове на ВСС с изтекъл мандат. В същото време, отпадането на предложението за двойно мнозинство остава спорен въпрос, който вероятно ще продължи да бъде дискутиран в бъдеще. Тези промени отразяват опита на парламента да балансира между реформите в съдебната власт и запазването на институционална стабилност.
ГЕРБ получи първия мандат и го върна изпълнен! Вижте спряганите министри