
Президентът Володимир Зеленски заяви, че Москва е бомбардирала пансион в окупираната от Украйна Русия, където цивилни са се подслонявали и са се подготвяли за евакуация. Украинската армия съобщи, че четирима души са загинали, а десетки – много от тях възрастни – са били ранени в град Суджа в Курска област, която е под украински контрол от пет месеца.
Според съобщенията повече от 80 души са били спасени от сградата. „BBC“ не успя да потвърди твърдението на Украйна, че това е бил умишлен руски удар с управляем авиационен снаряд. Москва обвини Украйна за бомбардировката.
Зеленски написа в „X“, че инцидентът разкрива Русия като „държава, лишена от цивилизованост“.
„Така Русия води война – Суджа, Курска област, руска територия, пансион с цивилни, подготвящи се за евакуация“, написа той.
„Руска авиационна бомба. Те унищожиха сградата, въпреки че вътре имаше десетки цивилни.“
Генералният щаб на украинската армия публикува в Telegram, че четирима души са загинали и че 84 цивилни са били спасени, добавяйки, че „ударът е бил извършен умишлено“.
От своя страна руското министерство на отбраната заяви, че Украйна е извършила атаката в събота, като я определи като „целенасочен ракетен удар“. Украйна предприе светкавична офанзива в руската Курска област през август миналата година, изненадвайки руските граничари.
Правителството в Киев тогава заяви ясно, че няма намерение да задържа завзетите територии, а само да ги използва като разменна монета в бъдещи мирни преговори.
Зеленски сравни удара в събота със „стратегията, по която Русия водеше война срещу Чечня преди десетилетия“.
„Те убиваха сирийци по същия начин. Руските бомби унищожават украинските домове по същия начин“, добави той.
За още новини вижте ТУК
Присъединете се към нашия Телеграм