Созополските археолози намериха 6 гроба край Аполония Понтика по време на спасителни разкопки на район, който е бил предвиден за строителство.
Откритието потвърждава версията, че на югозапад от некропола на Аполония Понтика има част, за която досега специалистите само са предполагали.
Доктор Росица Христова коментира, че според данните към момента гробовете датират от средата на шести век. Хипотезата на експертите към момента е, че участъкът се е използвал за добиване на камък, а след това е бил превърнат в некропол, като гробовете са поставяни в каменни цепнатини.
Първото име на Созопол, дадено му от гръцките колонисти при неговото създаване е Антеа. То е променено по-късно в Аполония в чест на древногръцкия бог Аполон, покровител на изселниците, почитан и като лечител. За да бъде различаван от други градове с името Аполония съществували по това време (като Аполония Илирийска или Аполония Мидрониорум), градът е известен и с пояснителния си епитет Понтика, тоест Понтийска, Черноморска (на старогръцки Ἀπολλωνία Ποντική) или Магна, Велика. Созопол е най-старият град по българското черноморско крайбрежие, показва справка в интернет.