Тази седмица Софийският градски съд задължи Столичната община да информира гражданите във „Facebook“ за качеството на въздуха. Освен това улиците ще трябва да се мият поне веднъж месечно като мярка срещу замърсяването.
На кое място се нарежда нашата страна по качеството на въздуха?
Класация на AirVisual показа, че на 30 октомври София е била на 6-о място по мръсен въздух в света. Следят се показателите в 91 града. Важно е да се отбележи, че са взети данните само за даден момент – в случай малко преди 18 часа на 30 октомври. В този час най-мръсен в бил въздухът в индийския град Делхи, следван от виетнамската столица Ханой. Интересен е фактът, че китайските традиционно замърсени градове се нареждат след България.
„Да, вярно е, но това са пиковите стойности. Обхващайки ги, ние излизаме много напред. Но вече ако разгледаме среднодневните норми, далеч не сме в тези първи позиции.”, посочи Георги Стефанов от WWF пред „NOVA“.
В същия ден малко след полунощ София вече е била на 83-та позиция.
Според среднодневните норми при първото по-сериозно понижение на температурите през този сезон е имало превишаване на нивата на фините прахови частници в 9 града на страната.
Зам.-кметът на София Йоана Христова разясни, че над 50% от замърсяването на територията на столицата идва от градския транспорт. 30 на сто се дължат на битовото отопление.
„Общината защити два проекта на стойност над 40 млн. лева, с които ще бъдат подменени отоплителните инсталации на домакинствата.”, съобщи тя.
Очаква се с тази мярка значително да се подобрят показателите за качеството на въздуха в София.