Домоуправител в затворен комплекс в бургаския квартал „Рудник“ тормози жителите му

1
1430
Затворен комплекс
Снимка: Скрийншот от Google Maps

Самопровъзгласил се домоуправител тормози жители в комплекс от затворен тип в бургаския квартал „Рудник“, а институциите – бездействат. За това ни сигнализира една от потърпевшите.

Жанет Георгиева живее от 5 години във въпросния затворен комплекс. Тя разказа за Искра.бг, че както обикновено в такова голямо общество, в което има и много чужди граждани, възникват стотици спорове от битов характер. Именно заради това е нужен домоуправител, общо събрание и всички законови процедури. За живущите обаче било трудно да се спрат върху подходящ човек. Моментно някои се заемали с длъжността, но бързо се отказвали. А вариантът с платен домоуправител не бил приемлив за всички.

Стигало се дори и до междусъседски разпри, които завършвали с полицейска намеса, защото нямало медиатор на споровете. Отношенията между някои съседи се изострили и ескалирали до степен на видна неприязън, непоносимост и открита агресия.

В един такъв момент Митко Динев, който също живее в комплекса, решил да поеме управлението в свои ръце. По думите на Георгиева, по този начин той щял да си уреди и личните отношения с нея и Снежана Димова – собственичката на къщата, в която жената живее. За целите си той привлякъл към себе си още няколко души, с които започнал да тормози жените.

Затворен комплекс
Снимка: Скрийншот от Google Maps

Детска площадка се превръща в ябълката на раздора

По думите на Георгиева Динев не бил доволен от това, че жените купили земя от общия парцел на комплекса. Върху нея те изградили детска площадка с пързалка, люлка, батут и пясъчник, на която цяло лято всички деца от комплекса играели. Дори последвали заплахи, че площадката ще бъде унищожена.

Изплашените жени решили да напишат молба до ЦАУ „Изгрев“, в която да им укажат, че могат да изградят подобно съоръжение, след като притежават една десета от парцела. Писмен отговор обаче не получили. Устно им било обяснено, че след като не вдигат масивни строежи от бетон, могат да оградят детската площадка с телена ограда. Така и направили.

Последвал още един проблем – някои от собствениците, които са от кръга на Динев, поискали точно там да паркират автомобилите си на фона, че всеки има двор пред къщата си и може да паркира пред него.

Общите събрания – Жанет Георгиева и Снежана Димова не били допускани

Георгиева споделя, че на общите събрания, те не били допускани. Не били добре дошли и хората, които ги подкрепяли. Именно на едно от тях е гласувано Динев да стане домоуправител, а за да има кворум пред общината е било записано, че той е избран от 25 души. Георгиева и Димова отишли отново до ЦАУ „Изгрев“, за да поискат копия от документите в качеството си на живущи, чието мнение не е зачетено. Служителите ги помолили да подадат писмена молба, за да получат копията, в която да приложат и нотариален акт като доказателство, че са собственици. След едномесечно чакане, документите им били показани „на безопасно разстояние без право на копие“, по нареждане на директорката им Пенка Паспалева.

На жените била отказана среща с Паспалева. Било им заявено, че само адвокат може да вземе копия. Това, което установили от бързия преглед на документите, е че някои от подписите не принадлежали на хора, които са собственици, както и че от едно домакинство имало по няколко подписа. Видно било и че до някои от имената вместо подпис пишело „с пълномощно“, но такова не било приложено, а член на управителния съвет била съпругата на Динев.

Пред ЦАУ „Изгрев“ била приложена и стара кадастрална схема, на която не са заснети всички къщи, така че кворумът да покрие изискванията.

Жените отново написали молба до директорката Пенка Паспалева, в която посочвали, че не са съгласни с документите. Те получили отговор, че трябва да използват услугите на адвокат, а претенцията им е именно такава – не искат да плащат за подобна услуга заради „неправомерно назначени управители“.

Затворен комплекс
Снимка: Скрийншот от Google Maps

Проблемите продължили

Същевременно Динев започнал подписка, с която Георгиева и Димова да бъдат изгонени от комплекса. По думите им той настройвал съседите им срещу тях и дори се стигнало до заплахи. В много от тези случаи той действал след употребата на алкохол. При всеки подобен се намесвала и полицията.

На последното събрание, което е било проведено на 16 ноември, униформените отново се намесили. Те били извикани, за да изгонят Георгиева, но властите отказали да го направят с мотива, че след като жената е официално регистрирана и живее в комплекса, няма основание да бъде изгонена.

Георгиева сподели и че има новодомци, които не са запознати със старите вражди и на тях се казвало, че жените не са редовни с плащанията си.

„Плащаме си всичко, което ползваме с изключение на един фонд от 10 лева, който искат да събират. Когато го плащахме, те го харчеха без отчет и не само ние ами почти всички спряха да го плащат“, уточнява жената.

Снежана Димова пък е притеснена за детето си заради заплахи на Динев, че ще сезира „Закрила на детето“. Жената е писала с проблема си до Областната администрация в Бургас, до Омбудсмана и до Община Бургас. По думите й полицията също не можела да помогне.

От Искра.бг оставаме на разположение на всички засегнати страни да изкажат позициите си.

Публикацията е създадена със съдействието на Организация за закрила на българските граждани (ОЗБГ).

Очакваме вашите снимки и сигнали на iskra@iskra.bg

Абониране
Известие от
guest

1 Comment
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments
Ж.Георгиева
Ж.Георгиева
5 години по-рано

ОЗБГ е алтернативата на всеки българин,чийто проблеми институциите неглижират.Млади ,самоотвержени мъже,истински патриоти и достойни българи!