Работодателските организации заплашиха да напуснат Националния съвет за тристранно сътрудничество заради изплащането на първите три дни от болничните, които в момента се поемат от фирмите. АИКБ, КРИБ, БСК и БТПП изпратиха писмо до премиера Бойко Борисов. В него те напомниха, че мярката е била въведена през 2010-а като временна за срок от една година, но действа вече девет.
„С тревога отбелязваме, че въпреки нашите усилия да се направи реформа, правителството планира да се запази статуквото. Години наред неглижирането на проблема с фалшивите болнични доведе до източването на огромен ресурс и от осигурителните фондове, и от работодателите.“, посочиха те.
Работодателските организации твърдят, че, заплащайки първите три дни от болничните, всъщност фирмите са облагани тройно. Веднъж чрез поемането на осигуровките на своите служители. Втори път – чрез изплащането на първите три дни от болничния. И трето – чрез отпускане на средства за извънреден труд на друг работник, който трябва да поеме задълженията на отсъстващия.
Според АИКБ, КРИБ, БСК и БТПП има случаи на масови злоупотреби с болнични при прибиране на реколтата и през летния сезон. Тогава се нарушават графиците на производствения процес и потърпевшите компании изплащат компенсации на засегнатите от това свои клиенти.
„Междувременно въвеждането на компенсация с неработен ден при съвпадение на официалните национални празници с дните за междуседмична почивка оказа допълнителен натиск за увеличаване на злоупотребите с болничните листа.“, посочиха още от работодателските организации.
Те ще участват в заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество, само ако в дневния ред бъде включена точката за изплащането на първите три дни от болничните и за истински реформи, каквито според тях липсват в проектобюджета за 2020 година.
Работодателите настояват да бъдат въведени ефективни санкции от страна на Здравната каса, Агенция Медицински одит и МЗ при издаването на болнични, като се регламентират правомощията на съответните служби. Освен това искат да бъдат приети незабавни промени в медицинската експертиза на работоспособността и уврежданията, както и да бъде приложена 11-та ревизия на Международната класификация на болестите.