България е на първо място в Европейския съюз по лични разходи за лечение, като резултатът е висок процент смъртност и нездравословен начин на живот, информира доклад за състоянието на здравеопазването в ЕС.
Здравеопазването става все по-скъпо у нас, но преди всичко заради парите, които гражданите плащат от собствения си джоб. Преди две години разходите за лекарства в България са били над 40 на 100 – най-високи в Европейския съюз.
Разходите за болнична помощ са били почти 35 процента, а едва 3% са отишли за профилактика. Повече от половината от по-бедните семейства в страната споделят, че имат сериозни трудности при получаването на лекарства.
Такъв е и случая с 51-годишният Евгени Георгиев, на когото е трансплантирано сърце през 2006 година. Ежемесечно той доплаща поне 160 лева, за да получи лекарствата, без които не може, става ясно от репортаж на „Bulgaria ON AIR“.
Тази сума е почти половината от пенсията, която получавa. Броя на лекарствата се увеличава, защото сърцето му отслабва с минаване на времето.
Мъжът смята, че проблемите с доплащането се крият в това, че не се оказва нужния контрол върху влизащите на пазара медикаменти. Самият той разказва, че се е случвало да си купи медикаменти от чужбина, само за да спести пари.
Средната продължителност на живота на пациентите със сърдечна трансплантация е около 15 години. Новото му сърце е вече на 14 години.