Кандидатът за шеф на Комисията по противодействие на корупцията и отнемане на незаконно придобитото имущество (КПКОНПИ) Сотир Цацаров се обяви за нова проверка за почтеност на членовете на органа. Днес той представи своята програма за управление пред депутатите от ресорната парламентарна комисия.
В нея се предвижда да бъдат дадени нови правомощия на Инспектората на комисията.
Цацаров се обяви и за промяна на административната структура и нов правилник за работата на органа.
Според бившия главен прокурор администрацията е прекалено голяма. В КПКОНПИ работят 482 души, като техният брой е определен с поднормативен акт. Ще бъде направена преценка на натовареността на отделните отдели, стана ясно още от думите на Цацаров.
Той изтъкна, че комисията има своите постижения и тя няма да започне да работи тепърва с неговото избиране.
Цацаров се обяви и за създаването на Консултативен съвет към КПКОНПИ, който да изготвя становища по законопроекти, които крият корупционен риск.
„Ако съгласувателната дейност се подчинява на обща комплексна методика, на съвсем практически ориентирани действия, които да са свързани и с правната техника на предлаганите законопроекти и с идентифицирането на корупционния риск в тях при пълна прозрачност – мисля, че общественият ефект ще е далеч по-висок.“, обяви той, цитиран от „Фокус“.
Цацаров отново лансира идеята си и за създаване на Консултативен съвет от изтъкнати юристи към КПКОНПИ. Те трябва да дават оценки именно при изготвянето на становищата по законопроектите.
Кандидатът на управляващите за шеф на Антикорупционната комисия поиска и да бъдат създадени териториални поделения на КПКОНПИ.
„Тя работи със Специализираната прокуратура на територията на цялата страна, но няма никъде в страната изнесени работни места. Териториалните дирекции на комисията се занимават само с производствата по отнемане на незаконно придобитото имущество.“, аргументира се той.