Три нови случая на морбили при деца от Благоевградско

0
103
Морбили
Морбили. Снимка: wikimedia commons

Три нови случая на заболели деца от морбили е докладвала Регионалната здравна инспекция в Благоевград (РЗИ-Благоевград) на здравното министерство. Две от децата на 1 и 3 години са от Разлог, а другото дете на 2 години е от Добринище. Те не са имунизирани срещу заболяването заради ненавършена възраст или отказ на родителите. И трите са имали контакт с болен от морбили.

„Две от децата са приети в многопрофилната болница в Гоце Делчев и едно в столичната „Света Анна“. 2-годишното дете е с придружаващо заболяване пиелонефрит, стабилизирано е и без опасност за живота“, съобщи началникът на Инфекциозното отделение д-р Петър Петров.

По този начин децата, настанени в УМБАЛ „Света Анна“ с морбили, стават шест. Те са в стабилно състояние. Най-тежко болестта протича при 4-месечното бебе, но лекарите са оптимисти.

Към момента в страната има 24 души, които са болни от морбили. Всички те са неимунизирани. 15 проби са потвърдени лабораторно, а за другите се чакат резултати, но пациентите са със симптоми на заболяването.

Директорът на Националния център по заразни и паразитни болести проф. Тодор Кантарджиев коментира, че от РЗИ-Благоевград се чакат нови 18 проби за морбили да бъдат изследвани в националната референтна лаборатория.

Под карантина, без да имат симптоми на заболяването, са поставени 14 деца от болницата в Разлог, откъдето се смята, че е тръгнала болестта. Директорът на болницата Божидар Велев съобщи пред „Фокус“, че до този момент те са в добро състояние, но се чака да мине 14-дневния карантинен период.

18 от заболелите са именно от детското отделение на разложката болницата, където са били събрани деца с инфекциозни и неинфекциозни заболявания.

На личните лекари е разпоредено да проверят отново пациентските си листи за деца без поставени имунизации и да ги извършат. Д-р Христо Димитров, зам.-председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, коментира за БНР, че случаи, в които джипита издават фалшиви бележки за имунизации на неваксинирани деца, са изолирани и в никакъв случай не може да се говори за масова практика. Той призова обаче, че е важно те да бъдат установени поименно и санкционирани.

Според Димитров санкции за родителите, които отказват да имунизират децата си, няма да решат проблема, а трябва да има разяснителни кампании.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments