От 2020 г. предучилищната ще бъде задължителна и за децата на 4 години

0
469
Красимир Вълчев. Снимка: пресцентър МОН
Красимир Вълчев. Снимка: пресцентър МОН

От 2020/2021 година предучилищното образование ще бъде задължително за децата на 4 години. Това обяви просветният министър Красимир Вълчев по време на брифинг в Министерски съвет след заседание на координационното звено по изпълнение на Механизма за съвместна работа на институциите по обхващане в образователната система и предотвратяване на отпадането на деца и ученици в задължителна училищна възраст. По думите му това гласи една от разпоредбите в Държавния бюджет, според която ведомството трябва да изготви проект на закон за изменения в Закона за предучилищното и училищното образование.

Просветният министър вметна, че въвеждането на задължителната подготовка за децата на 5 години е бил направен компромис от 2 години за общините, които нямат такава възможност.

„В момента сме сформирали работна група, но общият принцип ще бъде от учебната 2020/2021 г., вероятно с изключения“, поясни Вълчев.

От тази учебна година са записани 6500 деца повече в образователната система за задължителна предучилищна и училищна възраст, отчете още министър Вълчев.

„Това е доста по-малко в сравнение с предходните години. Предходните две години имахме общо 42 500 деца, които бяха записани в образователната система, които преди това са били отпаднали или не са били записани. Освен това имаме и вторично отпаднали, които за трите години са малко над 6000. Тоест говорим за един нетен резултат от 43 000 деца, които са допълнително записани в образователната система. Но това са отпадналите само от тези, които са допълнително записани“, допълни още той, цитиран от „Фокус“.

Министърът на образованието обясни, че най-много отпаднали ученици са след завършването на средно образование. По думите му има минимално повишаване на обхвата основно в гимназиалния.

„Това, което виждаме е, че се увеличава процентът на обхват на децата от уязвими групи в гимназиален етап. Виждаме го и през броя на учениците в гимназиите. Тоест можем да кажем, че имаме средно повече години прекарани в образователната система. Може би фактор за това е, че в Закона за предучилищното и училищното образование беше увеличено изискването за придобиване на свидетелство за моторно превозно средство, беше вдигнат изискуемия клас от осми на десети клас. Някъде 400 деца повече имаме записани спрямо предходната година. По-точно 400 деца по-малко са отпаднали след осми клас спрямо предходната година“, поясни той.

Според него с доста по-голямо е значението на фактора напрежение, създаден от целенасочените кампании слухове за отнемане на деца.

„Имаме фактори, които работят целенасочено по отношение тази иначе важна политика, която не е важна само за държавата, но и важна и затова детето да има смислен, пълноценен живот, който може да получи само чрез ефективното му включване в системата на образованието“, каза още министърът.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments