Служителите могат да отлагат една част от годишния си платен отпуск за следващата календарна година. Такова право имат и работодателите, но само ако са налични важни производствени причини, напомнят от Главна инспекция по труда.
Собствениците са длъжни да осигурят на подчинените си минимум половината дни годишен отпуск, а другите – до средата на следващата година. Ако това не се случи, работещите имат право да ползват свободно прехвърлените дни.
Това става с 14-дневно предизвестие. Трябва обаче да имат доказателство, че са поискали да почиват, но им е било отказано.
Всички почивни дни са с двегодишна давност, без значение отложени ли са или не. Ако трудовото правоотношение бъде прекратено, то шефовете трябва да изплатят сума за всички неизползвани дни, непогасени по давност. Срокът за тях тече от следващата година, за която се полагат почивни дни.
Така например до края на 2019-та могат да се използват дните от 2017-та. Давността се прекратява за период, в който се ползва друг вид отпуск – раждане, бременност, гледане на дете и др.
Работодателите трябва да създадат ред за използване на полагаемите дни и да информират хората за него в началото на годината.