В Комисията за защита от дискриминация /КЗД/ започва дело срещу лидера на Българския национален съд Звездомир Андронов. То е заведено от председателя на организацията на евреите в България „Шалом“ Александър Оскар. Повод за иска е участие на Андронов в предаване по „бТВ“. В него на въпроси на водещия за мнението му за циганите, турците, евреите и арменците в България, лидерът на БНС отговаря, че за него те са „гости“.
Жалбата е подписана освен от „Шалом“ и от още 11 други организации и фондации. Сред тях са „Българския хелзински комитет“ и Фондация „Майко Мила“.
Според БНС думата „гост“ по никакъв начин няма отрицателно или обидно значение в българския език и искът е недопустим. Пред Искра.бг лидерът на Софийската организация на Българския национален съюз Пламен Димитров обяви, че за тях Комисията за защита от дискриминация е политическа структура и затова е допуснала делото за разглеждане. Ето какво още каза той:
„Цялата идея и цел на това дело е да сплашва и Комисията за защита от дискриминация да се използва като един вид репресивен инструмент срещу всеки, който не е съгласен с либералния екстремизъм, който се насажда като цяло в Европа в момента. Уж имаш право на свободно мнение и изразяване, но когато то не съвпада с политическата коректност, която се налага, се опитват веднага да използват различни държавни органи и институции като средство за репресии. Самата дума „гост“ въобще не е обидна и никога не се е използвала в такъв контекст в българския език. Самият факт, че за нещо такова се започва дело е достатъчно абсурден.“
Димитров обяви още, че България е еднонационална държава и държавотворният елемент са българите. И допълни:
„Ние сме тези, които сме създали тази държава. Нашите предци са проливали кръвта си за нея. Под „гости“ имаме предвид, че ние сме ги приели тук и те живеят в нашия дом. Те самите не се определят като етнически българи. Имат право на самоопределение и някои от тях са много добри и лоялни граждани на България, като например арменците. Ние нямаме никакъв проблем с това да живеем заедно в една държава.“
От БНС смятат, че Комисията за защита от дискриминация ще бъде пристрастна. Те дават за пример факта, че през 2019 година лидерът на „Шалом“ е бил награден от председателя на КЗД Ана Джумалиева. Освен това в интервю през 2018 година тя се е обявила против провеждането на Луковмарш.
„Ако трябва да погледнем Джумалиева, която ще разглежда това дело, през 2018 година тя призова властите да нарушават закона и да не се допуска Луковмарш, който тя не харесва по политически причини. Ние сме осъждали многократно Столична община и кмета за това, че по политически причини се опитват да забранят едно напълно легитимно шествие, каквото е Луковмарш.“
Ако решението на КЗД бъде срещу БНС, те ще го оспорят пред съда, съобщи още пред Искра.бг Пламен Димитров.