Пловдив има нужда от култура! Хората не са добичета, които просто трябва да бъдат превозвани до работните си места, за да изкарват пари за данъци.
Това заяви Веселина Александрова от „Да, България“ на заседанието на общинските съветници в Пловдив. Допълни също, че над 50% от културния календар на града не е по нормативната уредба, но е така устроен, че не може да се променя.
Малко преди събитието Александрова поставила въпроса защо лампичките и зарята за Нова година са включени в бюджета за културните събития. По нейни думи отговорът гласял, че:
Всичко, което е някаква форма на активности на дирекция Култура е включено в Календара, няма дейности извън него.
Ще бъдат направени няколко промени. Те са свързани с формулировката на събития, а предложението дойде от общинския съветник Ангел Иванов.
Вместо „тържествено отбелязване“ на смъртта на националните герои Христо Ботев и Васил Левски ще бъде записано „почитане на паметта“.
Другите нововъведения са включването на 3-те основни мюсюлмански празника, един арменски, който ще бъде избран от общността на етноса и Илинденско-преображенското въстание.
Имаше и отхвърлено предложение на Йордан Иванов от Демократична България“, който пожела почитането на паметта на загиналите в Народния съд да бъде записано в културния календар на града под тепетата.
Николай Радев от БСП отговори, че така би трябвало да се сложи и убийството на общински съвет и кмет от 1923-та година, които били легитимно избрани.
„Вероятно културата в Пловдив има множество недостатъци, но се правят и много неща. Нека не гледаме към миналото, а да мислим за бъдещето. Има много дребнавости по датите включени в календара, но ако се вкопчим в историята, няма как да гледаме напред“, заключи един от общинските съветници.
Провеждането на традиционните фестивали се запазва. Сред тях са Международният фолклорен, Есенният салон на изкуствата, Европейската нощ на музеите и Сцена на кръстопът.