Предложението за одържавяване на лотариите мина на първо четене в бюджетната комисия на парламента. До снощи точката не присъстваше в плана за работа на народните представители, а сега се появи в дневния им ред.
Според измененията в закона се забранява организирането на хазартни игри, разпространението на билети, талони, фишове и други знаци, както и плащането на печалби на хазартни игри от лица или обекти или вериги от обекти без съответния лиценз. Предвижда се лотарийните игри, с изключение на бинго, томбола, кено или разновидностите им, да могат да се организират само от Държавното предприятие „Български спортен тотализатор“ след получаване на съответния лиценз.
Не закъсня и коментара на вносителя на предложението Валери Симеонов:
„Законът за хазарта тръгна добре, хайде да му е по вода. Хазартът се запазва в негови други форми, които също не са малки… Когато им дойде времето, ще се занимаваме и с тях“.
Същевременно от финансовото министерство публикуваха на сайта си законопроект за създаване на Национална агенция по хазарта. В него не се отразява възможност, при която лотарийните игри се одържавяват. Дори напротив – предвижда се продължаване на лицензионния режим за операторите на хазартни игри и въвеждането на единна ставка при таксуването на лотариите.
От финансовото ведомство допълват, че промените са продиктувани от констатираните недостатъци и проблеми в работата на настоящия регулатор Държавна комисия по хазарта и целят тяхното преодоляване чрез мерки за повишаване ефикасността, бързината, прозрачността и непротиворечивостта при правоприлагането, свързано с обществените отношения в областта на хазарта.
Друга водеща цел на предлаганите промени е, чрез премахването на Комисията като колегиален орган и замяната ѝ с едноличен такъв, в лицето на изпълнителния директор на НАХ, да се осигури бързина в развиващите се пред държавния орган производства и персонализиране на отговорността, с оглед законосъобразно вземане на решения. Предложената промяна в структурата на регулаторния орган е в синхрон и със световните и европейските практики.
Днес частните лотарийни компании разпространиха и официална позиция, в която твърдят, че са изплатили всички дължими данъци и такси и спазват Закона за хазарта. Според нея сегашният закон е променен по предложение на министъра на финансите Владислав Горанов през декември 2014 г.Промяната е аргументирана от Министерството на финансите с „необходимостта от избягване на възможности за отклонения на данъчно облагане“. Вчера от АДФИ заявиха, че законът позволява да се събират такси, формирани на различна основа и именно оттам са дошли пропуснатите вземания за държавата.
В позицията пише:
„По повод Законопроекта за хазарта на Валери Симеонов, премиерът едновременно заяви, че не става дума за “одържавяване” и “национализация”, но обвърза евентуална подкрепа от ГЕРБ при евентуално гласуване в НС под условие (дословен цитат): че “изрично трябва да бъде вписано, че не може да се отдава на концесия, да се аутсорсва и преотдава и трябва да бъде в забранителния списък за приватизация, да е сигурно, че абсолютно никой друг, освен държавата, няма да се занимава с тази дейност”. Така направената от премиера дефиниция описва безусловен монопол и присвояване на основните активи на всички лотарии“.
В нея се допълва, че Конституцията изрично урежда с изчерпателен списък обектите, върху които може да бъде установяван държавен монопол.
„Г-н Борисов заяви още, че предлагания от Валери Симеонов проектозакон за хазарта не е свързан с бъдещето и развитието на ПФК „Левски“. Само че предвижда спиране на дейността на компаниите, основни спонсори и дарители на клуба“, изтъкват от частните лотарии.
Писмото е подписано от компаниите – „Нове Холдинг“, Intralot SA, „Национална лотария“ АД, „Евробет“, БАРХИ. Те посочват още, че приемат поканата за среща на премиера, който обяви готовност за дебат с всички, за да представят позицията си.