Хората живеещи в с по-малко доходи и обитаващи малките населени места, плащат по-големи суми за хранителни продукти, предаде „NOVA“.
Специалистите обясняват това с различията в мащабите. Председателят на асоциация „Активни потребители“ Богомил Николов коментира, че когато търговците реализират големи обороти, могат да си позволят по-малки надценки. Това се отразява на крайната цена.
По негово мнение потреблението в по-малките райони не е толкова високо. По тази причина е нормално цените да са завишени. Като друга причина посочи логистиката.
Даде за пример белгийците, които ходят да си пазаруват в Германия. Там се плаща по-малко, защото територията е по-голяма.
Стоковите борси и тържища в Благоевград плащат най-много за основните стоки. Оризът излиза на около 2,40 лева, а сиренето на 7,43 лева. Захарта е с най-висока цена в Бургас и най-ниска в Пловдив.
Специалистите обясняват, че можем да попаднем и на евтини хранителни стоки в малките населени места. Често обаче това може да означава направен компромис в качеството.