Законът за социалните услуги е насочен в подкрепа на семействата и поради тази причина трябва да бъде приет. Това заяви ресорният министър Деница Сачева по време на публична дискусия за Закона за социалните услуги в Стара Загора.
Министър Сачева смята, че част от опасенията, свързани с новия закон, че децата ще бъдат отнемани от семействата си, идвали от българи зад граница, които нямат правна защита, не са сключили брак с партньора си от друга страна от ЕС и изпитват трудности със социалните системи. Тя подчерта:
„Ние твърдим убедено, че българската социална система не отнема деца от семействата. Българският модел на социална политика е да се работи със семействата, българските социални работници връщат децата в семействата, подкрепят семействата и извеждат децата само тогава, когато има риск от насилие или когато има риск за здравето и живота на децата.“
„Избрахме Стара Загора за първи домакин на дискусиите по новия Закон за социалните услуги, защото това е един от областните градове, в който можем да видим цялото разнообразие от социални услуги“, обясни още зам.-министър Зорница Русенова, която придружаваше министър Сачева.
Русенова разясни и новите моменти в закона – социалните услуги вече ще се предоставят от общини и частни лицензирани доставчици. За пръв път се предлага споразумение между общини за съвместна дейност, както и възможност за смесено финансиране – държавно и общинско. Въвеждат се и критерии за професионалистите работещи в сферата, както и интегрирани услуги.
Антония Петкова, майка на дете с увреждане подкрепи закона и поиска да знае кога ще започне работата по поднормативните документи. Представители на различни социални услуги поставиха въпроси свързани с липсата на социални работници, с трудната координация между институциите и подобни проблеми.
По време на посещението си в града на липите, министър Сачева, заместниците й Русенова и Лазар Лазаров посетиха и Дневния център за деца и младежи с увреждания в квартал „Три чучура юг“.
„Общо 38 са социалните услуги в Стара Загора, предстои разкриването на още 6. В следващия програмен период предвиждаме обновяване на така наречения „Дом на инвалида“, както и на дома в село Лясково“, коментира Иванка Сотирова, зам.-кмет на Стара Загора с ресор образование, здравеопазване и социални дейности.
Министър Сачева посочи, че Дневният център в Стара Загора показва мултидисциплинарен подход, в него има и образователна услуга, което е и една от новостите в Закона. Според нея проблем остават кадрите, не само социални работници, но и медицински сестри, и специалисти по здравни грижи.
В България има общо 1356 социални услуги, за които са отделени през тази година 294 милиона лева. Тепърва ще се разработи Национална карта за социалните услуги. Тя ще се базира на потребностите на общинско и областно ниво.