Българите се тревожат повече за доходите си, отколкото за здравето си. Това показва проучване на „Тренд“, проведено в периода 8-15 януари сред 1008 пълнолетни наши сънародници. То е било направено по поръчка на „24 часа“.
69% от запитаните от какво се страхуват са посочили бедност и ниски доходи. Едва 25 на сто нямат такива притеснения.
27% посочват, че най-големият им страх, свързан с бъдещето, е финансовата издръжка, докато за 23 на сто това е да не се разболеят от тежка, нелечима болест. 13% се притесняват дали ще си намерят работа или реализация.
Като цяло 62% от анкетираните са угрижени за бъдещето си, а само 28 на сто нямат такъв проблем. Групата на тревожните расте в възрастта. Хората с по-ниски доходи изпитват по-големи страхове.
Интересен е фактът, че само 9% от младите на възраст 18-29 години изпитват страх от старостта.
62 на сто пък нямат никакъв проблем да се разведат или разделят с партньора си. Още по-малко плашеща е раздялата с приятели. Това не е проблем за 77% от анкетираните.
Що се отнася до бъдещето на страната 68% от българите имат такива притеснения, докато 21 на сто – не. Най-малко се тревожат за бъдещето на България хората, които живеят в София.
Като най-голям проблем за държавата хората посочват нейното обезлюдяване (79%), както и емиграцията на младите хора, което е сериозен проблем за цели 85 на сто.
72% смятат, че икономическата криза е повод за страх, докато 50 на сто мислят, че политическата криза е повод за притеснения.
Най-масова тревога у нас буди замърсяването на околната среда – цели 79% изпитват страх от това. Същият е процентът и на анкетираните, които се притесняват от замърсяването на околната среда в световен мащаб.
66 на сто пък имат притеснения за глобалното затопляне.
Българинът се тревожи най-слабо за технологичния напредък.