Брекзит е факт! Великобритания напусна ЕС

0
206
Брекзит
Снимката е илюстративна. Източник: Pixabay

Обединеното кралство официално напусна Европейския съюз след 47 години членство. Три години, след като беше обсъдена тази стъпка на държавно ниво и беше проведен референдум, излизането от Общността за гражданите на Острова е факт.

Историческият момент, който се случи в 23:00 часа местно време, предизвика както протести от страна на противниците на това решение, така и празненства от привържениците на разделението.

Свещени бдения се проведоха в Шотландия, която гласува да остане в Общността, докато представители на движението, което подкрепя Брекзит имаха демонстрация на площада пред парламента в Лондон.

Премиерът на Великобритания Борис Джонсън. Снимка: EU2017EE Estonian Presidency/wikimedia commons
Премиерът на Великобритания Борис Джонсън. Снимка: EU2017EE Estonian Presidency/wikimedia commons

Премиерът на Великобритания Борис Джонсън се закле да обедини страната и да я “поведе напред”.

В съобщение, публикувано в социалните мрежи час преди оттеглянето на Обединеното кралство от ЕС, Джонсън заяви:

“За много хора това е удивителен момент на надежда, момент, който те мислеха, че никога няма да дойде”.

Джонсън подчерта, че населението е разделено във вижданията си, като категоризира още две нагласи:

“Има и много хора, които чувстват загуба и изпитват чувство на безпокойство. Разбира се, има и трета група, която може би е най-голямата. Тези хора  – бяха започнали да се тревожат, че цялата политическа борба никога няма да свърши”.

“Аз разбирам всички тези чувства, а целта на моето правителство, както и на мен самия е да обединя тази страна”, категоричен беше Борис Джонсън.

Той обясни, че Европейският съюз има и силни и слаби страни, но посоката, която е предприела Общността за последните 50 години не е подходяща за Великобритания.

„Най-важното нещо, което трябва да кажа тази вечер, е, че това не е край, а начало“, подчерта той и изтъкна, че Брекзит е „момент на истинско национално обновление и промяна“ за Великобритания.

Празненствата, организирани по повод Брекзит, се провеждаха в кръчми и социални клубове в Обединеното кралство, тъй като страната отброяваше официалното си заминаване.

Междувременно стотици хора се събраха на площада пред местния парламент, за да отпразнуват излизането на страната от ЕС, пеейки патриотични песни и изнасяйки весели речи. В тях се включи и един от главните противници на Съюза Найджъл Фараж.

Лидерът на Британската партия на независимостта призова гражданите да празнуват, “както никога досега”.

“Това е най-великият момент в съвременната история на нашия велик народ”, заяви пред събралото се множество Фараж.

Про-европейските демонстранти по-рано организираха марш в Уайтхол, за да отправят „благосклонно сбогуване“ със Съюза, а в Шотландия бяха проведени митинги против Брекзит, както и бдение със свещи по повод случващото се.

Интересни събития, които символизират свободата на Великобритания и придружаваха окончателното излизане на страната от ЕС:

  • Знамето на Великобритания беше свалено от всички институции на Европейския съюз, включително и в Брюксел;
  • Проведе се заседание на кабинета в Съндърланд – първият град, който се обяви в полза на Брекзит, когато бяха обявени резултатите от референдума, проведен през 2016 г.
  • Имаше светлинно шоу, осветяващо 10 знамена на Даунинг Стрийт и Юнион;
  • Беше отпечатана монета 50 паунда, която влезе в обръщение по повод Брекзит;

В Северна Ирландия кампанията „Гранични общности срещу Брекзит“ организира поредица от протести в Арма, близо до границата с Ирландската република.

В 23:00 часа местно време първият министър на Шотландия Никола Стърджън публикува в „Туитър“ снимка на знамето на ЕС и написа: “Шотландия ще се върне в сърцето на Европа като независима държава – #LeaveALightOnForScotland”.

От своя страна г-жа Стърджън призовава за нов референдум за независимостта на Шотландия, като твърди, че Брекзит е “съществена промяна в обстоятелствата”. 

От изявлението Кардиф на първия министър на Уелс Марк Дрейкфорд става ясно, че Уелс, който гласува за излизане от ЕС, остава “европейска нация”.

Снимка: Tumisu/Pixabay
Снимка: Tumisu/Pixabay

Анализ на Лаура Койнсбер, политически редактор на BBC:

И сега какво? Случи се.

Мрачната нощ не обезкуражи тези, които празнуват на площада пред Парламента. А на сутринта се събуждаме без да сме част от Европейския съюз. Въпреки това ще продължим да следваме техните правила до края на годината, това не се казва.

Ние сме разделени след повече от 40 години, но не забравяйте, че голяма част от статуквото засега ще се запази. Великобритания и ЕС – скараната двойка най-накрая се разведе, но все пак двете страни ще продължат да споделят къщата и сметките.

Важно е да се отбележи, че изказването на премиера за “нова ера, светла нова зора” не е точно така, защото започват месеци на тежко договаряне със съседите ни от Ламанша.

Обединеното кралство има своите искания. Споразумение за свободна търговия, сътрудничество в областта на сигурността и нови договорености за риболов са само част от жизненоважните аргументи, които предстоят.

Какво се случва сега?

Гражданите на Обединеното кралство ще забележат няколко незабавни промени сега, когато страната вече не е в Европейския съюз.

Повечето закони на Общността ще продължат да бъдат в сила – включително свободното движение на хора – до 31 декември т.г., когато приключва преходният период.

Обединеното кралство има за цел да подпише постоянно споразумение за свободна търговия със Съюза, подобно на това, което ЕС има с Канада.

Европейските лидери обаче предупредиха, че Великобритания е изправена пред тежка битка, за да постигне сделка до този срок.

Снимка: Пиксабай
Снимка: Пиксабай

Каква е реакцията в Европа?

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен заяви, че Великобритания и Брюксел ще се борят за своите интереси в търговските преговори.

Тя благодари на гражданите на Обединеното кралство и заяви, че те са допринесли за развитието на Европейския съюз и имат пръст в подема на Общността.

“Последният ден на Обединеното кралство в ЕС е емоционален“, заключи Урсула фон дер Лайен.

Анализ на Катя Адлер, европейски редактор на BBC:

Въпреки че никога не беше най-ентусиазираният член, Обединеното кралство беше част от европейския проект в продължение на почти половин век.

В личен план лидерите на ЕС казват, че ще спрат да имат допир до британското чувство за хумор и проблемите на обединеното кралство повече няма да бъдат част от дискусиите в Общността.

Но ако бяха брутално откровени, те щяха да признаят, че ще страдат за загубата на Великобритания заради съществения принос към европейския бюджет, който тази страна има.

Но сега напуснахме “европейското семейство” (както инсайдерите от Брюксел понякога обичат да наричат ЕС) и докато започват търговските преговори, колко време ще отнеме топлите думи да се превърнат в стиснати през зъби разговори?

По повод Брекзит френският президент Еманюел Макрон заяви:

“В полунощ за първи път от 70 години насам една страна ще напусне Европейския съюз. Това е историческо събитие, което би трябвало да алармира всяка една от останалите страни в ЕС.”

Председателят на Европейския съвет Чарлз Мишел предупреди:

“Колкото повече Великобритания се отдръпва от стандартите на ЕС, толкова по-малък достъп до единния пазар ще има.”

А САЩ?

Американският държавен секретар Майк Помпео заяви:

“Доволен съм, че Великобритания и ЕС са се споразумели за сделка за Брекзит, която задоволява волята на британския народ. Ще продължим да надграждаме нашите силни, продуктивни и проспериращи отношения с Обединеното кралство, тъй като те ще са неотменна част от следващите ни контакти.“

Посланикът на Вашингтон в Обединеното кралство Уди Джонсън заяви, че Брекзит дълго е подкрепян от президента Доналд Тръмп.

„Специалните отношения“ на Америка с Обединеното кралство ще удържат, ще процъфтяват с времето и ще станат още по-силни в тази вълнуваща нова ера, която Великобритания едва сега започва”, заяви г-н Джонсън в изявление.

Как се стигна дотук?

Великобритания се присъединява към тогавашната Европейска икономическа общност на 1 януари 1973 г. от третия опит. Две години по-късно страната гласува с огромно мнозинство да остане в тази общност на първия общонационален референдум.

Консервативният премиер Дейвид Камерън проведе още един референдум през юни 2016 г. на фона на нарастващия натиск от собствените си депутати и партията за независимост на Найджъл Фараж.

Камерън ръководи кампания за оставане на Великобритания в ЕС, която обаче не даде задоволителен резултат. Така референдумът реши с 52% на 48% в полза на Брекзит, а самият Камерън остави съдбата на държавата на колегата си консерватор Борис Джонсън.

Наследникът на Камерън в ролята на министър-председател Тереза ​​Мей многократно не успя да осъществи вот в парламента в полза на Брекзит и съответно да докара страната до споразумение по оттеглянето й от Общността. Това донесе нейната оставка, а на мястото на мей стъпи в длъжност Борис Джонсън, който също не успя да изпълни своите планове.

Той осигури предсрочни общи избори през декември миналата година, които спечели с мнозинство от 80 мандата при обещание „да свърши Брекзит“.

Сделката на премиера за оттегляне на страната от ЕС беше одобрена от депутатите малко преди Коледа, а законопроектът влезе в сила на истински закон в началото на януари.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments