Кирил Домусчиев: 1 евро струва ел.енергията в Германия, в България – 63 евро

0
152
Кирил Домусчиев. Снимка: wikimedia commons
Кирил Домусчиев. Снимка: wikimedia commons

Председателят на Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България Кирил Домусчиев отново изрази възмущението си от високите цени на електроенергията у нас. В профила си в социалната мрежа „Facebook“ той написа, че според последните данни в Германия бизнесът плаща 1 евро, а у нас 63 евро, плюс 10 такса Задължение към обществото.

Той определи „ТЕЦ Марица Изток 2“ като новото Кремиковци, което ще бъде спасявано с публични средства.

Както Искра.бг ви съобщи преди няколко дни работодателските организации изпратиха остро писмо по въпроса до премиера Бойко Борисов. В него те се обявиха против отпускането на държавни средства за „ТЕЦ Марица Изток 2“.

Според тях това са непазарни практики отпреди 1989 година и са против европейските политики, както и водят до забавяне на икономическия растеж на България.

От бизнеса напомниха, че през миналата и през тази година министърът на енергетиката е издал две заповеди, заради които „ТЕЦ Марица Изток 2“ ще работи на непазарни цени. Това според работодателите ще струва на фонд Сигурност на електроенергийната система в годишен план над 150 милиона лева. Те твърдят, че това ще се плати от крайните потребители през фиксираната компонента от крайната цена на тока. Това е така наречената такса „Задължение към обществото“. Това според бизнеса ще доведе до допълнително оскъпяване на електроенергията.

Освен това от бизнеса посочват, че след като „ТЕЦ Марица Изток 2“ получава „пари наготово“, тя не се стреми да си оптимизира разходите. Според тях централата работи на 50% и по-малко от капацитета си, без да оптимизира и без това раздутата численост на персонала. В края на 2019 година в „ТЕЦ Марица Изток 2“ са работили 2400 души. Те дават за сравнение „КонтурГлобал Марица изток 3“, в който работят около 400 служители.

Бизнесът посочва, че за всичко това плащат крайните потребители на електроенергия.
Освен това от Асоциацията твърдят, че към септември 2019 година централата е отчела загуби от 173 милиона лева, като в същото време тя постоянно намалява производството си, с което допринася за високата цена на тока в България.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments