Четиридневен порой по източното крайбрежие на Австралия донесе облекчение след месеци на дълга суша и опустошителни пожари на континента. Разрушителните бури обаче крият нова опасност заради поразяващите метеорологични условия, които се очакват през следващите дни, информира “Reuters”.
Продължителният обилен дъжд, който се изсипа през уикенда в Сидни и околните райони не се е наблюдавал от 30 години насам. В Нов Южен Уелс, най-населеният регион в страната, много язовири преляха от коритата си.
Някои селски райони получиха повече дъжд през последните дни, отколкото през цялата изминала година – стряскащ и бърз обрат на опустошителните пожари, в които загинаха 33 души, а големи територии на източния бряг бяха унищожени от пламъците.
“Невероятно е как ароматът на дъжд може да въздейства на настроението на хората”, каза по телефона за „Reuters“ кметът на малкия град Дъбо Бен Шийлдс.
Подобно на много други селски градове, Дъбо е бил засегнат от прашни бури и е подложен на водни ограничения по време на тригодишната суша.
Джеймс Джаксън, животновъд, отглеждащ овце и говеда в засегнатия от сушата район Гуйра, намиращ се на около 500 километра северно от Сидни, каза за Ройтерс, че регионът започва отново да процъфтява.
“Този проливен дъжд няма да запълни цялата нужда от влага в почвата. Ще ни трябват поне още няколко обилни валежа, но този със сигурност е добро начало за онези, които чакат тази стихия от много време насам”, заяви Джексън, който е и президент на индустриалния местен орган NSW Farmers. Той добави:
“Имам двегодишни овце, които виждат зелена трева за първи път едва сега.”
Бушуващите пожари на места бяха почти потушени от наводнения в няколко области. Наред с това много хора останаха без ток, тъй като бурята прекъсна електрозахранването до десетки хиляди домове. Освен това стихията повлия на пътуването на хората, като предизвика хаос по пътищата и затвори десетки училища на територията на Сидни.
Почти 400 литра (15,8 инча) на квадратен метър дъжд паднаха в района на Сидни и околните райони. Язовирът Warragamba, който доставя около четири пети от водата в Сидни, се запълни от около 40% до над 60% за малко повече от седмица, съобщиха от държавната служба за водите, която отговаря за водоснабдяването на града, в който има над 5 милиона жители.
Главният щаб на пожарната служба в Сидни е преконфигуриран така, че да реагира на наводненията и щетите от бурята поради бързата смяна на метеорологичната заплаха.
Горските пожари са изгасени
Части от северната и вътрешната част на Югозападната земя, заедно с южната част на Куинсланд, са в суша от 2016 г., което значително намалява нивата на реките и язовирите. Наред с това са създадени условия, които допълнително усложниха обстановката с пожарите в летния сезон в Австралия.
Дъждът от уикенда угаси едни от най-свирепите пламъци в Нов Южен Уелс, включително големият мегапожар насред Сините планини и пожарът край Курауон по южното крайбрежие. Изгорялата територия е в размер на 1 милион хектара (2,5 милиона декара) зелени площи и десетки разрушени домове.
След настъпване н аголемите порои вече са издадени наредби за евакуация, но този път заради наводненията.
“Те са в сила за части от района на Конжола”, заявиха властите.
Там смъртоносни пожари разрушиха десетки домове в навечерието на Нова година. Според метеорологичните прогнози гръмотевичните бури в следващите дни се очакват и в съседния на Нов Южен Уелс щат Виктория.
Дъждът докара така необходимата влага в този сезон, в който се засява пшеницата. От него зависи и реколтата на културата за Австралия, уточняват експертите по насажденията.
Фин Зибел, икономист по агробизнес от National Australia Bank, заяви, че дъждът също ще насърчи животновъдите в североизточния щат Куинсланд да възстановят броя на добитъка си сега, когато имат вода и фуражи.
“Някои от най-сухите части на Куинсланд са получили нужната влага, която ще помогне за растежа на пасищата”, допълни Зибел.
Превод: Диана Тодорова