Според британското учебно заведение Open University, лунният прах може да служи като жизненоважен източник на гориво или строителен материал, а дори и да осигурява питейна вода за астронавтите.
Учени в Милтън Кейнс изследват начините, по които хората могат „да живеят отвъд земната повърхост“, когато стъпят на Луната. Екипът основава проучването си върху пробата от лунна почва, събрана от Нийл Армстронг по време на първото кацане на Луната през 1969 г.
Миниатюрна част от пробите, събрани на лунната повърхост по време на мисията НАСА Аполо 11, се съхраняват в Катедрата по физически науки в Open University в Милтън Кейнс.
Докторантката Хана Сърджант обяснява:
„Трябва да се отчитаме за всеки милиграм.“
Експериментите, провеждани съвместно с Европейската космическа агенция (ЕКА) и руски учени, биха могли да се приложат на Южния полярен регион на Луната след пет години, надяват се учените. Концепцията включва загряване на почвата, така че кислородът в нея да реагира с добавен водород и да се създаде вода.
„Водата е един от най-важните ресурси, от които се нуждаем при изследване на космоса – не само за животоподдържане, но и за производство на ракетно гориво“, добавя Хана Сърджант.
Новите техники, разработени в Милтън Кейнс, са открили много по-висока концентрация на вода в някои скали, отколкото са предполагали първоначалните проучвания.
Д-р Махеш Ананд, професор по планетарна наука в университета, е сред пионерите в търсенето на вода на Луната в продължение на 10 години. Той си сътрудничи с учени от Кьолн, Германия, като заедно „стопяват“ лунен прах, за да получат своеобразни тухли с приложение в бъдещи космически строителни проекти.
Научният сътрудник д-р Саймън Шеридан пък разработва уред за мас-спектрален анализ върху прототип на лунохода Luvmi, проектиран да изследва газове по повърхността на спътника в търсене на вода.
Според Хана Сърджант „извличането на вода от замразени депа на лунните полюси или директно от скалите ще бъде първата стъпка за осъществяване на дългосрочни мисии за изследване на космоса.“
Превод: Валерия Илиева