Шпионира ли ни тайно Facebook? Този въпрос си задават една голяма част от потребителите на приложението. По въпроса има много различни мнения. Написани са и много статии. Но не всички отговарят на въпроса как Facebook знае толкова много за нас.
През ноември 2019 година собственикът на iPhone Джошуа Маддук пусна в Twitter видео, което показва, че когато преглежда профила си във Facebook, камерата на неговия мобилен телефон се отваря в странни моменти. След като беше качен този запис много потребители започнаха да сигнализират, че и те забелязват същото. Една голяма част от тях решиха, че Facebook ги наблюдава чрез камерите.
Съществуването на въпросния бъг беше потвърдено от компанията, предаде „Digital.bg“. Оттам обаче твърдят, че в никакъв случай не става въпрос за следене, а за грешка в сайта. Много бързо беше коригирано приложението за Apple App Storе и в момента този проблем вече би трябвало да не съществува.
Но все още остава въпросът – Как Facebook разбира какви интереси имаме и с прецизна точност ни предлага реклами за почивки, когато сме решили да пътуваме?. Предлага ни обувки, които преди това сме разглеждали в някой сайт, предлага ни куфар, когато смятаме да се отправим на път.
Facebook е в състояние да натрупа огромно количество информация, без да е необходимо да ви шпионира през микрофона или камерата на вашия телефон. Например, ако смените местоположението си, това означава, че сте се отправили на път и ви се предлагат реклами на туристически дестинации, хотели, куфари и други.
Друг голям източник на информация е инструмент, наречен Facebook Pixel. Това са няколко реда код, които създателите на сайтовете в мрежата могат да използват, за да добавят проследяване за Facebook към своите сайтове. Така, ако става въпрос за онлайн магазин, който вие сте разглеждали, след като влезете в профила си в социалната мрежа, веднага ще ви рекламират точно същите обувките, на които сте се спрели преди това.
А как може да спрете събирането на информация от Facebook за вас? Има няколко начина, но най-сигурният е като изтриете своя профил. Ако само го деактивирате, натрупването на данни ще продължи. Вторият вариант е да използването разширения за браузъра си, които блокират проследяването. Има такива както за Google Chrome, така и за Mozilla Firefox. Те работят като блокират Facebook Pixel. Можете да използвате и общи разширения на браузъра за поверителност. Например Electronic Frontier Foundation има инструмент, наречен Privacy Badger. Той блокира онлайн тракерите, без да е необходимо да правите нищо.