Как безработният банкер Блумбърг стана милиардер, кмет на Ню Йорк и надежда на президента?

0
355
‎Michael Bloomberg
Снимка: ‎Michael Bloomberg. Facebook

Майкъл Блумбърг не е типичният милиардер, пише “Business Insider”. Той се появи на първия си демократичен дебат в сряда вечер след месеци на интензивна кампания. Не мина добре. През последните месеци той е похарчил над 330 милиона долара за реклама, защото “трябва да бъде следващият президент“. Това са много пари, но е едва частица от богатството му, възлизащо на 64 милиарда долара.

Блумбърг не е роден богат. Той е отгледан скромно в предградията на Бостън, преди да се издигне в редиците на финансовия свят на Ню Йорк, само за да бъде уволнен на 39-годишна възраст.

Същата година, използвайки своите познания в областта на информационните технологии и с по-голямата част от обезщетението му за безработица, той стартира “Bloomberg LP” – компания, предназначена за предоставяне на данни на финансовите търговци. Услугата им жъне успех и 15 години по-късно създава и собствена медийна компания. Двете начинания заедно го правят милиардер.

Но това не беше достатъчно за Блумбърг. Той влезе в политиката и служи като кмет на Ню Йорк в продължение на десетилетие, печелейки само 1 долар на година. По време на мандата си той се определя като републиканец и независим.

Както Крис Смит пише за списание “Ню Йорк”:

“Вместо да използва парите си, за да се оттегли от безредието на всекидневния свят, Блумбърг се напъва да се доказва все повече в него”. И докато Блумбърг е либерал, неговата „истинска религия винаги е била прагматизъм“.

Той е заложил половината от богатството си за благотворителност след смъртта си. Филантропът Блумбърг казва, че вече е дарил над 6 милиарда долара за различни каузи през годините.

Майкъл Блумбърг е роден на 14 февруари 1942 г. Той израства в четиричленно семейство в Медфорд, Масачузетс, предградие със сините яки на Бостън. Полският му баща емигрант работи седем дни в седмицата като счетоводител, докато майка му припечелва като секретар.

През 1964 г. Блумбърг завършва университета “Джон Хопкинс” със специалност машинно инженерство. По време на следването си той работи на непълно работно време на паркинг и е президент на братството, към което принадлежи в този момент. През 1966 г. получава диплома за магистратура в специалност Бизнес администрация от Харвардския университет.

През 1966 г. се премества в Ню Йорк и започва работа в Salomon Brothers, инвестиционна банка. Първата му роля се свежда до това да бъде ковчежник в компанията. Не остава на тази позиция дълго време. Когато е на 30-годишна възраст през 1972 г., той става партньор, който работи в продажбите и търговията.

През 1976 г., докато проправя пътя си нагоре в бизнеса, Блумбърг се жени за Сюзън Браун. Те имат две дъщери – Джорджина Блумбърг, сега професионална състезателка по конна езда, и Ема Блумбърг, която работи с нестопанска цел. Двойката по-късно се развежда през 1993 година.

Според интервю от 2001 г. в The New York Times с Ема, родителите ѝ остават най-добри приятели.

През 1979 г. Блумбърг е преместен в IT отдела на компанията, за която работи. Не било повишение. По това време информационните технологии не са процъфтяващ сектор, но промяната се налага заради това, че е отстранен от сделките, които прави преди това. Именно в ИТ отдела Блумбърг се обучава на компютри.

През 1981 г., когато Саломон се слива с друга компания, наречена Phibro, Блумбърг е уволнен. Тогава той е на 39 години. Преди това прекарва 15 години с 12-часови работни дни, шест дни в седмицата. Но той трябва да напусне. Той е подпомогнат за изплащане на 10 милиона долара.

„След това не седях наоколо и се чудех какво се случва в старата фирма. Не се върнах и не я посетих отново. Никога не поглеждам назад. Веднъж свършено: Отминало. Животът продължава!“

Това пише самият той в мемоара си, озаглавен „Bloomberg“, който е публикуван през 1997 г. Според биографията за него “Майк Блумбърг: Пари, власт, политика” от Джойс Пърник, в един момент той казва на шефовете си:

“Мога да управлявам проклетата компания по-добре”.

Блумбърг не е притеснен, че е уволнен, но се притеснява, че жена му ще се срамува от загубата на статут или от способността му да издържа семейството си. Затова седмицата, когато е уволнен, той ѝ поръчва палто от магазин на “Трето авеню”.

“Едно саблемско палто сякаш казваше: “Няма пот. Все още можем да ядем. Все още сме играчи”, пише той в собствения си мемоар.

Същата година, използвайки 4 милиона долара от изплащането на Salomon, той създава Bloomberg LP, компания за финансови услуги. Блумбърг знае, че търговците се нуждаят от надеждни данни и решава, че компанията му ще бъде тази, която ще ги предостави. Той вижда, че компютрите ще направят революция на Уолстрийт и е един от първите, които се възползват от това.

Според неговия уебсайт предоставянето на тази информация е било начин за “демократизиране на финансовата информация, овластяване на инвеститорите и по-малките фирми и водещо до драстично подобрена възвръщаемост за пенсионерите”.

Първият клиент на компанията е Merrill Lynch. Bloomberg все още притежава 88% от компанията. През 2018 г. тя купи приходи от 10 милиарда долара, като нае близо 20 000 души в 120 страни.

През 1986 г. той купува пететажна градска къща в горно източната част на Манхатън за 3,5 милиона долара. Това стана неговият дом и място за вечери. Според списание New York, тези партита за вечеря “често са били претенциозни в своята непретенциозност”. Блумбърг сервира неща като пържено пилешко месо и саламура.

В един момент през 2013 г. той притежава 14 имота по целия свят, има къщи навсякъде – от Ню Йорк през Лондон до Бермудите.

Поради успеха на компанията той започва да оперира и в телевизионния пазар. През 1990 г. той стартира Bloomberg News, с 50 репортери, разпространени в ключови градове като Токио, Лондон и Торонто. През 1994 г. той стартира телевизия Bloomberg.

През 1995 г. Блумбърг влиза в редиците на милиардерите. Парите течаха. Освен покупките на имоти, Блумбърг даряваше стотици милиони долари. Но това не беше достатъчно, за да го задоволи. Същата година той дарява 55 милиона долара на Джон Хопкинс, както и значителна част от 1 милиард долара, които е дарява на университета, според Politico. Училището за обществено здраве на Джон Хопкинс е преименувано на Блумбърг заради даренията.

Според списание New York, Блумбърг казал на декана на училището Алфред Сомнър, че има нужда от още едно предизвикателство и затова не е създал друга компания.

“Нямам нужда от повече пари. Къде мога да направя промяна?”, споделя той.

Водещата на новини Барбара Уолтърс, една от близките приятели на Блумбърг, казва пред сп. „Ню Йорк“:

„Това не беше човек, който използва парите си, защото щеше да ни изведе всички на яхта.“

Според професора от Бостънския колеж Пол Шервиш, Блумбърг “е завладял света на бизнеса, но все още е имал в душата си тази команда да използва своите таланти и волята си на друга арена”.

През 2000 г. Блумбърг, дотогава демократ, се регистрира като републиканец. Месец по-късно той е домакин на парти в изборна нощ с редактора на списанието Тина Браун и (понастоящем опозорен) продуцент на филма Харви Вайнщайн. Те канят стотици приятели в ресторант на горната част на Манхатън в Горен Ийст Сайд. Когато The New York Times пита на партито дали иска да прекара 60-те си години над ранени полицаи в Ню Йорк като кмет, той отговаря:

“Бих искал да попреча на ченгетата да бъдат застреляни”.

Според The Times, той става републиканец, защото ако беше останал демократ, щеше да загуби в кметската надпревара.

Той се среща и с Даяна Тейлър през 2000 г. Тейлър беше неофициалната първа дама по времето му като кмет, а по-късно изпълняваше функцията на надзирател на банките в щата Ню Йорк. И двете страни заявиха, че бракът няма да бъде осъществен.

През 2000 г. той купи на дъщеря си Джорджина конна база за 3,6 милиона долара в Северен Салем в окръг Уестчестър. Някога този терен е бил използван като тренировъчна площадка за циркови слонове. В съседство с къщата на дъщеря му е дом за 4,55 милиона долара, който той закупи през 2012 година. Блумбърг взима къщата, за да може дъщеря му Джорджина, състезател по езда, да държи конете си там.

Но когато той се опитва да разшири разрешението за специална употреба от шест коня на 20, няколко съседи се оплакват, като се аргументират, че реновирането може да навреди на околната среда, ценностите на имотите и “да внесе всеобхватна миризма” в квартала, според The New York Times.

Блумбърг се кандидатира за кмет. Но по необичаен начин, по време на пресконференция, на която бившият републикански правителствен глава Джордж Патаки го одобри, Блумбърг многократно казва: “Аз съм либерал. Аз съм либерал. Аз съм либерал.”

Нямаше значение. През 2002 г. той бе избран за кмет на Ню Йорк, като победи с малка разлика кандидата на демократите Марк Грийн. Той се отказа от управлението на компанията си и през следващите 12 години печели едва по долар годишно на кметския си пост.

Той проведе повече от 80 публични форума по време на първия си тригодишен мандат като кмет и изглежда, че според списание New York е “отдел за оплакване на всеки човек”.

Мандатът му имаше редица позитиви – той поведе града през неговото възстановяване след 11 септември. Той помогна на финансите на града, като увеличи данъците върху собствеността и намали градските услуги. Администрацията му въведе Citi Bikes – колелета, и забрани пушенето в ресторанти.

Един от големите му фокуси беше контрола над стрелбите. През 2002 г. той обяви програма за обратно изкупуване на оръжие. Всеки, който предостави информация за нелегална пушка, ще получи награда от 1000 долара – това беше правилото. През 2006 г. той обедини кметовете срещу незаконни оръжия, които по-късно стават Everytown за безопасност на оръжията.

Околната среда беше друг от неговите приоритети. За да защити питейната вода на града, той накара града да купи голямо парче земя в планините Катскил, за да гарантира, че развитието не замърсява водата.

Администрацията му също харчи милиарди за почистване на водни пътища и влажни зони, създаване на паркове и засаждане на дървета.

Мандатът му имаше своите негативи. Едно от нещата, за които той най-често бива критикуван, е да защитава стремежа на полицейския комисар Рей Кели да накара полицията да “спре и подмине” хората.

Политиката е наречена расистка, тъй като полицията спира и се разминава предимно в райони с висока престъпност, несъразмерно нанасящи влияние на афро-американските и испанците. През 2002 г. имаше около 97 000 спирки; към 2011 г. е имало 685 000.

Окръжен съд обяви методите за противоконституционни през 2013 г.

Неговата политика не беше изцяло традиционна. Според списание New York, един “мил навик” на Блумбърг е да се обясни дадено нещо чрез увъртане, след което да се направи нещо коренно различно.

Но това даде резултат, защото през 2005 г. Блумбърг победи бившия управляващ на региона Бронкс Фернандо Ферер с близо 20 процентни пункта. Блумбърг спечели във всички области, с изключение на Бронкс.

През 2005 г. той претърпя и една от най-големите си загуби като кмет – щатският законодателен орган не одобри проекта за стадиона “Уест Сайд”, което щеше да бъде един от най-големите спортни арени в Манхатън.

През 2007 г. Блумбърг обяви, че напуска Републиканската партия, за да стане независим. Този ход предизвика спекулации, че той ще се кандидатира за президент през 2008 г. В изявление, публикувано за неговата промяна, той каза:

“Всеки успешно избран изпълнителен директор знае, че реалните резултати са по-важни от партизанските битки и че добрите идеи трябва да имат предимство пред твърдото придържане към всяка конкретна политическа идеология.”

Вместо това той се кандидатира отново за кмет. Преди Блумбърг имаше ограничение за два мандата за кметовете в Ню Йорк, но той се замисли за промяна на закона, спечели и продължи да издига трети мандат. “Ню Йорк Таймс” заяви, че “силно въоръжава” общинския съвет да му позволи трети мандат.

И докато беше преизбран през 2009 г., той победи с малка преднина градския комисар Бил Томпсън, спечелвайки с 50,7% от гласовете. По време на мандата му като кмет богатството му играе определяща роля. Това позволи да се случат някои неща, които в противен случай не биха били възможни.

Например полицейският комисар Рей Кели заяви, че след среща в Маями, един от самолетите на Блумбърг има проблем, така че те просто се качиха на другия му самолет. Блумбърг също говори пред списание New York, че лесно използва богатството си, за да постигне крайните си цели, включително за да спечели избори.

„Ако наистина вярвате, че правите разлика и че можете да оставите наследство от по-добри училища и работни места и по-безопасни улици, защо не харчите парите? Целта е да подобрите училищата, да намалите престъпността, да изградите достъпни цени на жилищата, чисти улици, а не да водите честна битка.

Друг интересен аспект на неговото богатство беше как той не позволи да бъде отразяван медийно. Блумбърг остави репортерите да преглеждат годишните му данъчни декларации и финансови оповестявания, но не и да ги копират, тъй като се притесняваше, че разгласяването им ще е от полза за конкурентите му.

През 2011 г. той закупи дом в Хамптънс, наречена “Ballyshear”. Къщата с терен от 35 декара и 22 000 квадратни метра има изисканата цена от 22,5 милиона долара. Той също така притежава съседна къща и още 4,8 акра парцел свободна земя.

През 2012 г. Блумбърг се опита да се бори със затлъстяването в Щатите, като забрани сода и сладки напитки в чаши над 16 унции – поне в ресторанти, кина и сергии на улицата. Това щеше да е първият град в Америка, приложил подобна забрана, но тя беше свалена от Върховния съд в Ню Йорк и отново при обжалване през 2014 г. Идеята беше широко осмислена в ток-шоута късно вечер.

Въпреки че храненето беше един от въпросите, с които се разписа като кмет, Блумбърг беше критикуван, че не спазва собствените си съвети. Той обича хамбургери Cheez-It, слага сол на всичко (дори пица) и пие три до четири чаши кафе на ден.

Мениджърът на Viand, гръцка гостилница близо до градската къща на Блумбърг в Горен Ийст Сайд, споделя пред The ​​New York Times, че кметът харесва толкова много сол на геврека си, че тестеното изделие вече не прилича на типичен геврек.

Той също направи заглавия с препоръки да ходите до тоалетната по-малко, за да се свършите повече. През 2013 г., след бомбардировката на Бостънския маратон, Блумбърг призова за отслабване на конституционната защита на личния живот, съобщава The Atlantic.

“Трябва да разберем, че в света, който върви напред. Ще имаме повече камери и подобни неща. Това е добро за някои сетива, но е различно от това, което сме свикнали. И хората които се притесняват от поверителността, имат основателно притеснение, но ние живеем в сложен свят, в който ще имате ниво на сигурност, по-високо от това, което сте имали навремето. И нашите закони и нашето тълкуване на Конституцията мисля, че трябва да се променят също.”

Същата година той е наследен от настоящия кмет Бил де Блазио. Ню Йорк пост пише, че въздействието му ще се усети най-много чрез неговите про-здравни политики.“

“В трите си мандата Нани Блумбърг водеше война със сол и сода, забрани пушенето в паркове и избута кърменето, като болниците криеха формулата„, пише The Post.

“Ню Йорк Таймс” беше по-малко критичен и заяви, че след като Блумбърг се оттегли като кмет, “ще завещае литания от рекордни статистически данни за намаляване на престъпността, безопасността на тротоарите и строителството, променящо силуета на града”.

Издането също така отбелязва, че докато обикновено “градът плаща своя кмет; г-н Блумбърг плаща като кмет на града”. Според изчисленията той е похарчил 650 милиона долара от собствените си пари за неща, свързани с управлението на града, като кампании и пътни разходи.

Част от това продължи да поддържа рибата жива. Блумбърг обича морския живот. Докато беше в кметството, той разполагаше с два огромни танка и харчеше 62 400 долара от собствените си пари седмично, за да ги поддържа.

През 2014 г., осем месеца след оттеглянето си като кмет, той възобнови контрола над Bloomberg LP. Със завръщането му в компанията бившият изпълнителен директор Даниел Доктороф се оттегли. Той каза пред “Ню Йорк Таймс”:

“Майк е нещо като Бог в компанията. Той създаде Вселената. Той издаде Десетте заповеди и след това изчезна. И тогава се върна. Трябва да разберете, че когато Бог се върне, нещата ще бъдат различни. Когато Бог се появи отново, хората отлагат.”

През 2014 г. кралица Елизабет II направи Блумбърг почетен рицар за неговите “незаменими предприемачески и филантропски начинания”. Тъй като не е британец, той не може да се нарече “сър”.

Той е собственик на две къщи в Лондон – град, който той нарича своя втори дом. Първият, който Блумбърг е притежавал от известно време, е в изключителния квартал на Найтсбридж. Съобщава се, че е изпълнен с американско изкуство.

Той купи втори дом в Лондон, който се изчислява на стойност  25 милиона долара през 2015 г. Намира се край река Темза и някога беше собственост на романиста Джордж Елиът.

Въпреки че не беше в обществена услуга, Блумбърг продължи да дарява. Филантропът Блумбърг казва, че през годините е дарил над 6 милиарда долара за различни благотворителни каузи. През 2015 г. той даде 100 милиона долара на технологичния кампус на Корнел на остров Рузвелт в Ню Йорк. Университетът спечели конкурс, организиран от града, докато Блумбърг все още беше кмет, за изграждането на кампуса за приложни науки на острова. Наречен е “Центърът на Блумбърг”, след дъщерите му.

Той е запален скиор и притежава последния етаж от една от най-красивите сгради в ски курорта Маунтин Хаус във Вейл, Колорадо. Той също е член на изключителния Game Creek Club, ресторант разположен на ски писта.

Друга негова международна обител е в Бермудите, където не е типично да се купуват къщи, дори от местните. В комфорта на личния си самолет, той може да стигне до дома си на Бермудите от Ню Йорк за два часа. Шофьорите на такситата в района често се състезават да го карат, тъй като той е много отзивчив пътник, според The ​​New York Times.

Блумбърг има собствени частни самолети – включително тридетен Dassault Falcon 900B. Освен това той се занимава с хеликоптери. Притежава шестместен Agusta SPA A109S на стойност 4,5 млн. долара и е любител на летенето. За Блумбърг се казва, че е отличен пилот. Получава летателния си лиценз през 1976 година.

Любовта му към самолетите не спира дотук. Той е един от 50-те, които са изразили интерес да притежават наклонен ротор Agusta Westland AW609, футуристичен самолет и хеликоптер. Компанията планира да достави първите агрегати през 2020 г.

Що се отнася до обличането му, гардеробът му е пълен с костюми, направени от легендарния шивач от Бруклин Мартин Грийнфийлд.

През 2016 г. политическите корени на Блумбърг се появяват отново, когато той говори на Демократичната национална конвенция.

През 2017 г. той публикува книгата “Климатът на надеждата: как градовете, бизнеса и гражданите могат да спасят планетата”. Той е дарил 650 милиона долара за финансиране на кампанията бореща се с въгледобивната индустрия на клуб Сиера и се позиционира като глобален лидер, който се стреми към действия в областта на климата.

През 2018 г. той официално се регистрира като демократ. На изборите същата година той беше вторият по принос дарител с около 95 милиона долара, почти изцяло за демократите.

През ноември неговият съветник Хауърд Волфсън каза пред The ​​Guardian, че Блумбърг смята, че президентът Доналд Тръмп е “безпрецедентна заплаха” за Америка, а кандидатите за президент на демократите не разполагат с всичко необходимо, за да го победят.

В края на ноември Блумбърг обяви, че се кандидатира за президент. Това беше късно влизане – вече бяха проведени пет дебата за демократи.

“Да победим Доналд Тръмп и да възстановим Америка е най-належащата и важна битка в нашия живот. И аз влизам в нея”, каза Блумбърг пред “New York Times”.

“Предлагам се като изпълнител и проблем за решаване на проблеми – не говорещ. И някой, който е готов да поеме тежките битки и да спечели.”

Преди е обмислял да бяга през 2016 г., докато е бил независим, и по-рано през 2019 година. В рамките на първата седмица от влизането в надпреварата той похарчи 30 милиона долара, най-много от всеки кандидат, който някога е прекарал една седмица в първичните избори, а до края на първия месец той вече е похарчил над 100 милиона долара само за телевизионни реклами.

След като влезе в надпреварата, той се извини, че подкрепя политиката “стоп-фрийз”, докато беше кмет на Ню Йорк. Той също така посъветва Bloomberg Media да не разследва нито един кандидат-демократ, включително него самия. Той каза пред CBS News:

“Те получават заплата. Но с вашата заплата идват някои ограничения и отговорности.”

През ноември Business Insider публикува доклад, задълбочаващ се в десетилетия съдебни записи за културата на Bloomberg LP, който е описан като сексуализирана, хищна среда. Написаното показва, че Блумбърг разрешава на компанията му да се превърне – по думите на един бивш служител – в “безразсъдна площадка” за мъжки висши ръководители, които се възползват сексуално от “млади наивни жени (репортерки)”.

Говорителят на Блумбърг заяви, че коментарите са злополучни епизоди от преди десетилетия, но компанията е изправена пред пет активни оплаквания за дискриминация.

През декември Блумбърг премести своя разширяващ се екип от 300 служители в нова сграда на Таймс Скуеър. Той има още 200 души персонал в цялата страна.

Той каза, че ако стане президент, ще превърне източната стая на Белия дом в офис с отворени врати, където ще работи до екипа си, и че никога няма да използва Овалния кабинет за публикации в Туитър.

Новият офис също има часовници за обратно отброяване, които стигат до Супер вторник и Общите избори. Това е така, защото той прескача първите четири щата в необичайната си кампания, за да бъде следващият президент на Съединените щати.

През последните няколко месеца той имаше рекламен блиц. До 18 февруари той е похарчил 338,7 милиона долара, от своите 64 милиарда щатски долара. Елиза Релман от Insider съобщи, че това е повече, отколкото Барак Обама е похарчил за цялата си кампания през 2012 г.

На 19 февруари той проведе първия си дебат заедно със своите съперници от демократите. Влизайки в дебата, анкетите го изкараха на трето място за номинацията. Той незабавно попадна под обстрел – за времето си като кмет, републиканските дарения, расовото профилиране, казаното за жените и твърденията за тормоз във фирмата му.

Най-яростният му критик за нощта беше сенаторката Елизабет Уорън, която каза рано:

“Искам да говоря за това, срещу кого се борим: милиардер, който нарича жени дебели кранти и лесбийки с конски вид. И не, не говоря за Доналд Тръмп – говоря за кмета Блумбърг.”

В Туитър той написа след това, че е споделил сцена с политици, които разговаряли, “защото в това са добри“. Той продължи: “Създадох. Създадох действителна промяна. Свърших я. Това ще направя за Америка.”

Непосредствено след дебата шансовете да стане следващият демократичен кандидат паднаха на 19%. Но той беше на поредната кампания на следващия ден и все още имаше милиарди долари, които да хвърли в състезанието.

Превод: Диана Тодорова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments