Изглежда, че мениджърите на инвестиционните фондове (хедж фондове) са загубили част от смелостта си през четвъртото тримесечие на 2019 г., информира “Блумбърг”.
Мениджърите вярват на американската фондова борса, като залагат огромни печалби на индекса S&P 500, за да увеличат възвръщаемостта си. Две от трите най-големи нетни покупки за периода – общо 12,4 милиарда долара, бяха борсово търгувани фондове, проследяващи показателя, който нарасна с 8,5% през последните три месеца на годината. Повечето от останалите най-добри сделки бяха технологични пазари, според данни, събрани от “Блумбърг” от фондове. Това едва ли е очакването от умните пари в индустрията – или начин да оправдаете големите такси, които фондовете начисляват на своите клиенти.
По-долу разглеждаме вълната от данни за хедж фондовете, които бяха обявени като статистика за четвъртото тримесечие на 2019 г. Информацията дава представа за някои от най-големите и потайни мениджъри. Имайте предвид, че публичните документи не показват ценни книжа или залози на акции извън САЩ, нито показват цената, на която е било закупено или продадено.
Победители и губещи
Ето поглед върху най-добрите и най-лошо представящите се акции в индекса S&P 500 и най-голямата собственост на хедж фондовете през четвъртото тримесечие. Обърнете внимание, че количествените и много стратегическите фондове – например Ренесанс и Цитадела – често държат акции в насипно състояние само за кратки периоди от време.
Най-добре представящи се пазари
1. Разширени микро устройства + 58%
- D.E. Shaw
- Renaissance Technologies
- Frontier Capital
2. Qorvo Inc. +57%
- Baupost Group
- AQR Capital
- Renaissance Technologies
3. Align Technology +54%
- Renaissance Technologies
- Millennium Management
- Consonance Capital
4. Skyworks Solutions +53%
- AQR Capital
- Arrowstreet Capital
- Two Sigma
5. Centene Corp. +45%
- Viking Global
- Maverick Capital
- Southpoint Capital
Най-лошо представили се пазари
1. Twitter -22%
- Coatue Management
- D.E. Shaw
- Frontier Capital
2. Ventas -21%
- Long Pond Capital
- Renaissance Technologies
- Camber Capital Management
3. Expedia Group -20%
- PAR Capital
- Citadel Advisors
- Altimeter Capital
4. Dollar Tree -18%
- Akre Capital
- Rivulet Capital
- Palestra Capital
5. Arista Networks -15%
- Renaissance Capital
- SoMa Equity Partners
- Marshall Wace
Bloomberg правят и графика, в която участват около 250 американски акции, съчетавайки във всяка точка две мерки: промяната в стойността на позициите на хедж фондовете и представянето на собствения капитал през първата половина на първото тримесечие на тази година. Превъртете точките за Tesla, популярна акция с хедж фондове като Viking Global и Whale Rock.
Акциите нараснаха със 74% през четвъртото тримесечие и продължиха да нарастват на фона на множество положителни новини около доставките и завода в Китай, както и две четвърти от печалбите от слухове.
PG&E беше една от не толкова популярните акции, тъй като борбата с гигантски калифорнийски гигант се бори да излезе от съда за фалит. BlueMountain, който беше придобит миналата година от Assured Guaranty, и Paulson & Co. загубиха позициите си.
Повечето от FAANGs – Facebook, Amazon, Apple, Netflix и родителя на Google – Alphabet, продължиха да наблюдават печалби през четвъртото тримесечие след стабилен старт на годината. Акциите на Apple и Netflix скочиха в по-голямата част от групата през тримесечието, докато Amazon и Alphabet нараснаха само с един пункт.
Междувременно, Apple видя най-големия си процент на годишна печалба от десетилетие – и най-големия годишен напредък сред FAANG – на фона на подобрено търсене в Китай, компанията беляза ръст на бизнеса си за услуги и породи силни очаквания за продажби на устройства. Междувременно “Маршал Уейс” и “Какстън” оправиха позициите си в Apple.
D1 Capital, Maverick и Lone Pine увеличиха притежанията си във видео продукцията и надминаха Netflix, докато Coatue и Viking намалиха залозите си. Alphabet беше нова покупка през тримесечието за Tiger Global и D1, докато Maverick намали позициите си.
Хедж фондовете често се движат в пакети, изтласквайки в или от същите запаси приблизително по едно и също време. Графиката по-горе показва най-малко и най-малко популярните акции според броя на фирмите, които са ги купили или продали през четвъртото тримесечие. Софтуерната компания Bill.com и Tesla бяха сред любимците на хедж фонда, докато Fox, Visa и Microsoft бяха по-малко предпочитани.
Превод: Диана Тодорова