Учените откриха първото животно, което не се нуждае от кислород, за да живее

0
201
Лаборатория
Снимка: PIxabay

Вероятно си мислите, че всички животни се нуждаят от кислород, за да живеят, нали? Грешен отговор. Изследователи наскоро откриха уникален организъм, който няма нужда да диша. Вместо това мъничкият паразит живее в сьомгова тъкан, като се е развил така, че не се нуждае от кислород, за да произвежда енергия, пише CNN.

Това е сериозно опростяване на организма, което понякога доказва, че колкото по-малко процеси се извършват, толкова по-добре, обяснява Стивън Аткинсън, старши научен сътрудник в отдела по микробиология в Държавния университет в Орегон.

Аткинсън е съавтор на впечатляващата статия, която беше отпечатана в списание PNAS, в която се описва подробно Henneguya salminicola, организъм, който има в състава си по-малко от 10 клетки.

„Когато мислим за „животни“, ние си представяме многоклетъчни същества, които се нуждаят от кислород, за да оцелеят, за разлика от много едноклетъчни организми, включително протисти и бактерии“, каза той пред CNN. „В нашата работа сме доказали, че съществува поне едно многоклетъчно животно, което няма генетичния инструментариум за използване на кислород.“

  1. Salminicola е животно с устройство, близко до това на медузите и коралите. То живее вътре в сьомгата и „краде готови хранителни вещества“ от нея, каза Аткинсън, като по този начин на паразита не му се налага да консумира директно кислород.

Според експерта откритията на екипа разширяват определението за „животно“. Налице е толкова много информация за едно толкова малко създание.

Паразитът живее в среда с ниско съдържание на кислород, затова не диша

Този организъм образува малки бели кисти в мускулите на сьомгата. Това вероятно не вреди на рибата и не може да зарази хората, казаха учените.

Все пак, средата в неговия рибен гостоприемник е до голяма степен лишена от кислород, следователно за да оцелее паразитът, той трябва да „диша“ без кислород. Той е адаптиран за това чрез цялостното отпадане на генома на митохондриите. При повечето организми митохондриите преобразуват храната в енергия.

„Чрез изгубването на генома, паразитът спестява енергия, тъй като не се налага да копира гени за неща, от които вече не се нуждае“, каза Аткинсън.

Едно такова създание поражда повече въпроси, отколкото отговори. Изследователите не знаят със сигурност на какво разчита паразитът вместо кислород, но Аткинсън смята, че той абсорбира молекули от своя гостоприемник, които вече са произвели енергия.

Освен това Аткинсън и неговият екип не смятат, че това е единственото животно, което съществува без кислород. Очаква се да бъдат открити още много животински видове, които могат да оцелеят без кислород, като вероятно режимите им на съществуване ще са дори по-странни от този.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments