Бившият вицепрезидент на САЩ Джо Байдън спечели Тексас, Северна Каролина, Масачузетс, Минесота, Оклахома, Арканзас, Алабама, Тенеси и Вирджиния, съобщи „BBC“. Бърни Сандърс от друга страна се очаква да спечели Калифорния – големият приз на вечерта, както и три други щата.
Двамата кандидати водят надпреварата за правото да се изправят срещу Републиканския президент Доналд Тръмп на изборите през ноември тази година.
Бившият кмет на Ню Йорк, Майкъл Блумбърг, инвестира над половин милиард долара лични средства в кампанията си, но не съумя да спечели и един щат.
През така наречения Супер вторник над 1300, от общо нужните за победа 1991 делегати, гласуват своят подкрепа за кандидат-президент от редиците на Демократическата партия на САЩ. Към момента Байдън е спечелил 402 делегата, а Сандърс 314.
Колко е важно представянето на Байдън?
Вирджиния и Северна Каролина се заформят като ключови, тъй като се очертават да се превърнат основните непредопределени щати през изборите тази година. Според данни от предварителните анкети Байдън е привлякъл по-голяма част от афроамериканските гласоподаватели, които са основополагащ блок за Демократическата партия.
Байдън също така е съумял да изгради значителна преднина сред гласоподавателите от предградията, които се преориентират от текущият президент Тръмп.
„Ние сме по-живи от всякога“, обърна се Байдън към тълпата в Лос Анджелис. „Не се залъгвайте, тази кампания ще изпрати Доналд Тръмп по пътя към вкъщи.“
Как се справя Сандърс?
В случай че Сандърс спечели Калифорния, както прогнозира новинарската агенция “Associated Press”, той ще спечели мнозинството от огромния дял от 415 делегати, които Калифорния изпраща до гласоподавателните урни на партията. Левият сенатор вече спечели родния си щат Върмонт, както и Колорадо и Юта.
Вторият по брой гласоподаватели щат по време на Супер вторника бе Тексас, където Сандърс бе считан за безспорен фаворит. В крайна сметка Байдън съумя да измъкне победата макар и с минимална преднина.
Частичните резултати от първичната надпревара в щата Мейн сочат, че Сандърс и Байдън се движат на равно.
В речта си след победата Сандърс отправи предизборна критика към президента Тръмп, но не пропусна да адресира и Байдън.
„Изправяме се срещу политическото статукво. Тръмп не може да бъде победен с все същите стари и до болка познати политики.“
Как Байдън успя да се завърне?
Джо Байдън започна Супер вторника с надеждата, че инерцията от изненадващо голямата победа в Южна Каролина ще му позволи да не изпуска от поглед Бърни Сандърс в надпреварата за делегати. Спрямо тези критерии постиженията му далеч надминаха и най-оптимистичните му очаквания.
Силната подкрепа от афроамерикански гласоподаватели, която бе изключително очевидна в Южна Каролина, се реплика из целия Юг, като испаноговорящото малцинство помогна на Байдън да измъкне победата в Тексас.
Подкрепата от популярни личности също оказа своето влияние. В понеделник Ейми Клобучар, Пит Бътигиг и Бето О’Рурк оказаха своята подкрепа от Далас, помагайки на Байдън значително да надскочи предварителните прогнози в Тексас, както и да спечели щата Минесота.
Тежката работа едва сега започва. Байдън ще се съревновава със Сандърс щат по щат, което може да се проточи до демократическата Национална Конвенция през юли. Той ще трябва да събира средства и да организира събития, с които да компенсира силните преимущества на сенатора от Върмонт. Междувременно Републиканците неминуемо ще го вземат под прицел.
Евентуалната победа на Байдън за кандидат-президент от редиците на демократическата Партия на САЩ би била повече от заслужа, при все че бе обявен от мнозина за вече загубил.
Как се справиха Блумбърг и Уорън?
Сенатор Елизабет Уорън, която бе една от челните водачи в надпреварата, претърпя унизителна загуба от Байдън в родния си щат Масачузетс. Блумбърг от друга страна успя да намери утеха единствено в малката щатска територия на Американска Самоа.
Също така според първоначалните данни Блумбърг е успял да събере достатъчно гласове в Калифорния и Тексас, за да получи делегати. Той се появи за първи път на президентския балотаж, след като пропусна всички четири политически дебата миналия месец.
Милиардерът намали очакванията за представянето си още преди Супер вторника. По време на самите избори, неочаквано обяви намеренията си да се бори докрай за номинацията, който се бележи от партийната конвенция в Милуоки, Уисконсин през юли.
Какви са залозите в двубоя между Байдън и Сандърс?
Демократическата партия е на път да излъчи своя кандидат-президент в борбата срещу Доналд Тръмп, която ще се състои през ноември тази година. Пренаселената надпревара, която започна с над 20 различни по цвят, пол и възраст кандидата, се очертава да се сведе до борба между двама мъжки представители в 70-те си години.
Центриският Байдън, който служи по време на президентството на Барак Обама, и Сандърс – либералният лидер, предлагат ярко контрастиращи представи за бъдещето на Америка.
Бившият вицепрезидент се стреми да изгради прагматичния образ, който да въведе систематични промени и да възстанови “благоприличието” след президентството на Тръмп. Критици обаче твърдят, че на кампанията му липсва вдъхновение и че носи прекомерна обремененост от дългогодишната си кариера в Белия дом.
Противниците на Сандърс твърдят, че самопровъзгласил се демократичен социалист е неспособен да спечели гласовете, нужни за спечелването на президентските избори.
78-годишният демократически кандидат планира да преобрази американската икономика с програма за няколко трилиона долара, която да цялостно да реформира страна – от здравеопазването до образованието.
Превод: Ивайло Йотов