Световната банка е отпуснала 12 млрд. долара (9,4 млрд. паунда) помощ за развиващите се страни, които се борят с разпространението на коронавируса, информира “BBC”. Спешният пакет включва заеми с ниска лихва, безвъзмездни средства и техническа помощ. Действието идва заради лидерите по целия свят, които обещават да защитят своите страни от икономическото въздействие на епидемията.
Следват предупрежденията, че забавянето на доставките заради коронавируса може да насочи страните към рецесия. Помощта има за цел да стимулира държавите да подобрят реакцията си в областта на общественото здраве заради кризата, както и да подпомогне работата в частния сектор за намаляване на икономическото въздействие.
“Това, което се опитваме да направим, е да ограничим предаването на болестта”, заяви президентът на Групата на Световната банка Дейвид Малпас пред “BBC”.
Организацията подчерта, че ще даде предимство на най-бедните и най-изложени на риск държави, които да могат да усвоят средствата за борба с ефектите на вируса, който се е разпространил в повече от 70 страни по света.
Половината пакет идва от Международната финансова корпорация на банката, която работи с частния сектор. Около 4 млрд. долара от общо 12 млрд. се прехвърля от наличните преди това средства. Държавите със слаби здравни системи, ограничени финансови ресурси и тесни икономически връзки с Китай са най-уязвими от епидемията от коронавирус, посочва изданието.
Страните, които са най-застрашени от икономическото въздействие на епидемията, са Шри Ланка, Виетнам и Филипините, според индекса на уязвимостта на Института за развитие на отвъдморските страни (ODI).
Властите потвърдиха над 92 000 случая на вируса по света, от които над 80 000 са в Китай. Над 3000 души са жертвите в световен мащаб, като болшинството от тях са в Китай.
Новите инфекции и смъртните случаи намаляват през последните седмици в Китай поради драконовските мерки, които поставят много хора под моментална карантина. Страната в сряда отчете още 38 смъртни случая, но наред с това има спад на новозаболелите за трети пореден ден.
Най-засегнатата страна извън Китай остава Южна Корея, която в сряда отчете 516 нови потвърдени инфекции, като общият им брой достигна 5328. Броят на смъртните случаи в страната възлиза на 33.
“Смисълът е да се движим бързо; необходима е скорост, за да се спасят човешки животи”, сподели икономистът Дейвид Малпас на пресконференция по темата и добави:
„Има сценарии, при които може да се изискват много повече ресурси. Ние ще адаптираме нашия подход и ресурси според нуждите на всяка засегната държава.“
Във вторник промишленият индекс Dow Jones надхвърли стойността си с близо 800 точки, което отчете големите печалби в понеделник. Това се случи въпреки спешната стъпка на Федералния резерв на САЩ за намаляване на лихвите с 0,5% на фона на страховете от въздействието на коронавируса. Това беше най-голямото съкращение след световната финансова криза преди повече от десетилетие.
Теми в развитие:
- Министрите на финансите от страните от Г7 заявиха, че са “готови да предприемат действия”, включително фискални мерки за подпомагане на реакцията на вируса и подкрепа на световната икономика
- Twitter каза на служителите си да работят от вкъщи;
- Google отмени годишната си конференция за разработчици;
Как са засегнати отделните държави?
Иран временно освободи над 54 000 затворници в опит да се бори с разпространението на вируса в претъпканите затвори. Страната отчете 77 смъртни случая за по-малко от две седмици.
Във вторник здравното министерство заяви, че броят на потвърдените случаи на коронавирус е нараснал с над 50% за втори ден поред. В момента официалният брой на заразените е 2336, въпреки че се смята, че реалната цифра е много по-висока.
Междувременно Италия отчете 50% скок на смъртността през последните 24 часа, като общият брой на случаите е 79. По-голямата част от смъртните случаи са в Ломбардия.
За момента в САЩ са потвърдени девет смъртни случая. Всички те са в щата Вашингтон.
А в Испания аутопсията на 69-годишен мъж, който почина на 13 февруари, разкри, че е заразен с SARS-CoV-2, съобщават местните медии. Това е първата смъртност на страната от вируса.
Колко смъртоносен е Covid-19?
Световната здравна организация (СЗО) казва, че вирусът засяга предимно лица над 60-годишна възраст и хора със съпътстващи заболявания или които са вече болни от някаква вирусна инфекция или грип.
При първия голям анализ на над 44 000 случая на заразени от Китай смъртността е била 10 пъти по-висока при възрастните хора в сравнение с представителите на средна възраст.
СЗО също предупреди, че цените на защитното оборудване, като хирургически маски и ръкавици, се покачва поради глобалния недостиг и поиска от компании и правителства да увеличат производството с 40%.
Здравните експерти смятат, че Covid-19 не е по-страшен от сезонния грип и обикновено не се предава от хора, които нямат симптоми.
Превод: Диана Тодорова