Тодоровден е – какви са традициите?

0
311
Илюстративна снимка: Пиксабей
Илюстративна снимка: Пиксабей

Тодоровден е. Празникът се отбелязва в първата събота на Великденските пости. На този ден отбелязваме паметта на св. Теодор Тирон. Това се прави и на 17-ти февруари.

Според преданията на този ден светецът обличал 9 кожуха и отивал при Господ, за да проси за лято.

В цялата страна се правят надбягвания с коне. Отличилото се животно бива окичено с венец и тръгва пръв за селото. Там го чака мома или млада невеста. Дамите месят и раздават обредни хлябове и питки. Върху тях се изобразяват копито и конче и се наричат по този начин.

Празникът е познат още под имената Конски Великден и Тудорица. Когато изгрява слънцето стопаните сплитат гривите и опашките на животните. Слагат им пискюли, мъниста и цветя и ги водят на водопой. После се отправят за кушията.

Победителят в състезанието получава награда. Конят юзда, а собственикът му – кърпа или риза. Двамата обикалят по домовете на хората и честитят празничния ден.

Миенето е другият ритуал, който спазваме. Много рано се къпят децата. По този начин се смята, че болестите ще бягат от тях.

Преди кушия жените пък измиват косата си с вода, в която е имало слама от яслите на конете. Това се прави в леген, а после водата се плисва след тръгналите за състезание.

По този начин им се желае успех, а очакванията са нежните създания да имат коса, която е здрава и лъскава като гривата на коня.

Имен ден имат: Божидара, Божидар, Дорина, Дора, Доротея, Теодор, Теодорина, Теодора, Тодора, Тодор, Тодорка.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments