Омбудсманът Диана Ковачева настоява да се облекчи редът, по който служителите на фалирали предприятия с открито производство по несъстоятелност, да могат да подават молби за получаване на обезщетения от Фонда за гарантиране на вземанията в териториалните поделения на Националния осигурителен институт (НОИ) по местоживеене.
Това се случи чрез изпратена препоръка до министъра на труда и социалната политика Деница Сачева и до управителя на НОИ Ивайло Иванов.
По сега действащия закон, тези документи се подават в териториалното поделение на НОИ по седалище на търговското дружество. Това е проблем за работници, които се налагат да пътуват, понякога от единия край на страната до другия, по причина, че адресът на седалището на предприятието е различен от този, на който е осъществявало дейност.
Формалният повод за писмото на обществения посредник е жалба на служители на „Ремотекс М“ ЕООД, предприятие, което е с открито производство по несъстоятелност, в което я сигнализират за проблем с изплащането на дължимите им заплати, тъй като дружеството е със седалище в София, а предприятието е осъществявало дейност в гр. Раднево.
Работниците пишат до доц. Ковачева, че освен, че трябва да пътуват от Раднево до София, на адреса на фирмата в Раднево не работи никой и на практика няма от кого да поискат необходимите им документи, които да представят пред фонда, така че да получат дължимите им обезщетения.
„Предвид това, когато дружеството е регистрирано в едно населено място, а дейността му се осъществява в друго, откъдето са и наеманите работници, при несъстоятелност може да се изпадне в ситуация, работниците да не бъдат уведомени за възможността да предявят своите искания за обезщетения или да се наложи за упражняване на правата си, да пътуват до различни населени места“, пише омбудсманът.
Когато дадена фирмена администрация не осъществява дейност и хората нямат възможност да получат нужните документи, то предложението е да се установяват само служебно от НОИ.