Числото 13, черна котка, счупено огледало или минаване под стълба са може би някои от нещата, които целенасочено избягвате, ако сте като 25% от американското общество, които твърдят, че вярват в суеверия, пише „CNN“.
Дори и да не причислявате към тях, най-вероятно казвате “Наздраве”, когато някой кихне. Така са правили и нашите предци, защото са вярвали, че дяволът може да открадне душата на кихащия.
Суеверията обясняват защо повечето сгради, както и таблата на много асансьори, нямат обозначен 13-ти етаж. Най-често той бива преименуван на 14, 14А, 12Б или просто M, тъй като буквата е 13-тата по ред в английската азбука.
13% от участниците в социално проучване по темата са потвърдили, че отсядането на 13-тия етаж в хотел би ги обезпокоило, като 9% от тях биха поискали стая на друг етаж.
Освен това някои авиолинии като Air France и Lufthansa нямат 13-ти ред седалки. Lufthansa също така нямат и 17-ти ред, тъй като в някои страни като Италия и Бразилия, 17, а не 13, се счита за злощастно число.
Какво представлява суеверието?
Въпреки че няма универсална дефиниция, най-общо това е вярването в свръхестествени сили като съдбата и желанието да се повлияе на непредвидими фактори и да се разбули мистерията около непредопределеността. Изхождайки от тази гледна точка, вътрешните убеждения на хората водят до суеверия, които обясняват ирационалните им и силно противоречащи на науката действия.
Психолози, изследвали човешката склонност към суеверност, са установили, че суеверията се базират на вярата, че има връзка между едновременно проявяващи се и същевременно несвързани събития. Например убеждението, че талисман може да привлече късмет или да предпази носителя си от лоши кармични събития.
За много хора суеверното поведение осигурява чувство на контрол над съдбата и намалява тревожността им. За това с увеличаване на стреса се наблюдава и увеличаване на склонността към суеверност. Това правило важи в пълна силна в условията на икономическа криза или социални безредици, особено при война или други конфликти. Учените са установили еднозначна корелация между икономическите фактори и нивото на суеверност в Германия за периода между 1918 и 1940.
Да чукнем на дърво
Суеверните убеждения доказано помогат за установяването на позитивна вътрешна нагласа, въпреки че крият риска от вземането на силно ирационални решения.
Носенето на талисмани, определено облекло, посещаването на места, свързани с носенето на късмет, подобора на определени цветове и склонността да се избират определени числа са само част от проявите на суеверност. Въпреки че тези действия може да изглеждат тривиални за някои хора, те често водят до последици в реалния живот.
Суеверията могат да доведат да внушения, че дадени предмети или места са прокълнати. Добър пример би бил куклата Анабел от холивудската продукция Заклинанието, за която се вярва, че е обсебена от душата на мъртво момиче. Още по-добър пример би бил Проклятието на фараоните, което се вярва, че връхлита всеки, обезпокоил фараонските мумиите на Древен Египет.
Много числа също са свързани с проклятия. Например числото 666 се вярва, че е свързано с дявола и се асоциира с много истории за нещастие и лош късмет.
Спортни суеверия
Суеверията са изключително силно разпространени и в спорта, особено в най-конкурентите дисциплини. Всеки четири от пет професионални атлета извършват поне един суеверен ритуал преди да излязат на терена. В спорта суеверията спомагат за намаляване на стреса и изграждането на илюзия за контрол над непредвидими и случайни фактори.
Суеверните практики са много и различни, но споделят своите сходности. Във футбола, гимнастика и атлетиката например спортистите споделят, че отправят молитви за успех, прекарват дълго време пред огледалото и се обличат по специфичен начин, за да привлекат добра поличба. Алтетите често имат собствени рутини, като носене на различни чорапи и провеждането на ритуали с талисмани.
Известни атлети често са обсъждали своите суеверни наклонности. Ярък пример е баскетболната легенда Майкъл Джордан, който имал навика да носи тайно късметлийските си шорти на Северна Каролина под екипа на Чикаго Булс. Подобно на него, тенис легендата Бьорн Борг е имал навика да носи тениски от една и съща марка в подготовката си за турнира на Уимбълдън.
Рафаел Надал има редица ритуали, които извършва преди всяко свое представяне. Това включва начина, по който поставя бутилката си с вода и ледените душове, които взима преди всеки двубой. Надал е убеден, че тези ритуали са му помагали да се фокусира и да изчисти съзнанието си.
Минаване под стълба
Всичко това сочи, че суеверието помага на хората да постигнат вътрешно спокойствие и да намалят тревожността в дадени ситуации. Въпреки това, проучванията сочат, че суеверни ритуали могат да доведат до изграждането на навици, коитомогат да доведат повишена тревожност, ако не могат да бъдат изпълнени.
Това е така дори и в случаите, когато резултатът от ситуацията е директна функция на контролируеми фактори. Ситуация често описвана с популярното убеждение, че колкото по-усърдно се трудим, толкова повече късмет привличаме.
Така че следващия път, когато счупите огледало, видите черна котка или се сблъскате с числото 13, не взимайте поличбата за лош късмет толкова на сериозно, тъй като най-вероятно тя е чисто и просто функция на Вашите вътрешни убеждения.
Превод: Ивайло Йотов