Древно цунами вероятно е ударило Фолкландските острови

0
130
Фолкландските острови
Снимка: Фолкландските острови, Wikimedia Commons

Фолкландските острови може и в бъдеще да се сблъскат със силно цунами. Учените са открили доказателства за разрушаването на старите склонове на морското дъно на юг от Британската отвъдморска територия, пише „BBC“.

Компютърните технологии предполагат, че тези подводни свлачища биха могли да изпращат вълни, разбиващи се по бреговата ивица на Фолкландските острови, като височината им достига до десет метра. За щастие подобни събития се случват само веднъж на милион години.

Това означава, че островитяните не трябва да остават будни през нощта и да се притесняват за подобни явления, казва д-р Уйсдин Никълсън, който изучава проблема.

„Все пак вие наистина искате да улавяте рискове в редица различни времеви граници. Затова определено смятам, че трябва да направим повече изследвания, за да разберем различните начини, по които тези събития могат да бъдат предизвикани“, заяви геологът от университета Хериот-Уат пред BBC News.

„Фабриката за свлачища“ на дъното на Aтлантическия океан

Всички подводни свлачища са възникнали на едно и също място – по стръмно наклонен терен на ръба на повдигнат участък от морското дъно, известен като Бърдвуд Банк.

Данните, свързани със сеизмичните дейности в района разкриват явлението на честото отлагане на утайка, при която калта, пясъкът и тинята се спускат надолу по склона в по-дълбоките води.

Обемът на материала, участващ в по-значителните свлачища, изглежда е в порядъка на около 100 куб. км.

„Това е приблизително същото, като да се покрие целия район на Единбург в изследвания район с 400 м седимент. Хълмът „Тронът на Артур“ също ще бъде покрит“, обясни шотландският учен.

Проучвателни сондажи, извършени наблизо от нефтени компании и научни експедиции позволиха на екипа, който се състои от Британската геоложка служба и Университетския колеж в Лондон, да прогнозира приблизително времето, необходимо за отлагане на материала, както и да ограничи честотата на сриване на склона.

Три или четири от свлачищата с размер като на Единбург са се формирали през последните три милиона години. Вече всеки е наясно, че някои видове мащабни земетресения ще предизвикат океанско цунами чрез избутване нагоре или оказване на натиск на повърхността на склона с вода, което неминуемо води до разрив в морското дъно.

По-малко известен е фактът, че внезапното пропадане на утайката в подводните свлачища ще доведе до същия ефект.

Скорошен пример за същото явление е и бедствието през септември 2018 г. на индонезийския остров Сулавеси, при което земетресение доведе до поредица от пропадания на подводни склонове, които след това насочиха двуметрови вълни към град Палу.

През 1998 г. подводни свлачища също предизвикаха вълни с височина 15 м., които заляха Папуа Нова Гвинея, при което загинаха 2200 души.

Фолкландските острови са разположени на около 150 км от Бърдвуд Банк. Въпреки това, изследванията предполагат, че по-големите свличания на склона могат да предизвикат вълни, високи до 40 м, насочени към южната брегова линия на територията, а може би и такива, достигащи до 10 м в столицата, Порт Стенли.

Една от загадките за екипа до този момент беше да обяснят как определено място на територията на  Бърдвуд Банк се е превърнало в толкова подходяща „фабрика за свлачища“. Сега учените смятат, че вече имат основателно обяснение. Явлението е свързано със Субантарктическия фронт, най-северният клон или струя, на Антарктическия циркумполарен ток.

Антарктическият циркумполарен ток е най-мощното движение на вода на Земята, затова мястото, където Субантарктическия фронт достига брега, може да се превърне в участък със силна ерозивна сила.

Фронтът увлича утайка на едно място и след това я изхвърля на друго. Това място на струпване, наречено Burdwood Drift, е високият стръмен склон, така известен в данните за сеизмичните дейности.

Завлечената смес от утайка и пясък отново е в процес на трупане, но е невъзможно в момента някой да каже кога и дали изобщо ще се прояви отново подобно явление.

Вътрешните нестабилности в повърхността на склона биха могли да активират свличането му, но по-вероятно е  разлюляването, причинено от местен трус да провокира свличане на утаената маса. В крайна сметка тази зона е сравнително близо до границите на тектонските плочи.

Бъдещите изследвания в сферата ще бъдат свързани с копаене на територията на Фолкландските острови с цел намирането на древни вълни цунами.

„Може би дори искате да наблюдавате течението, за да видите от какво се състои, с каква сила става свличането на материала и едва тогава да можете да внедрите цялата тази информация във вашите модели за изследване, за да ги усъвършенствате“, каза д-р Никълсън.

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments