Австралийски учени установиха как имунната система се бори с коронавируса

0
239
Лаборатория
Илюстративна снимка, Pixabay

Учени от Австралия твърдят, че са установили начина, по който имунната система на тялото се бори с COVID-19 вируса. Изследването, публикувано във вторник в здравния журнал “Natural Medicine”, сочи, че пациентите се възстановяват от новия вирус по аналогичен начин на възстановяването от конвенционален грип, пише „BBC“.

Установяването на имунните клетки, които участват в процеса, може да помогне за разработването на ваксина, коментират експертите. В световен мащаб официалните власти са потвърдили над 160 000 случая на заболяване с коронавируса и близо 6500 смъртни случая.

“Това (откритие) е важно, тъй като за първи път установяваме как в действителност имунната ни система се бори с инфекцията с коронавирус”, коментира съавторът на изследването проф. Катрин Кеджиерска.

Изследването на мелбърнския Институт за инфекциозни и имунни заболявания “Питър Дохърти” бе посрещнато с възхвали от редица експерти, като някои го нарекоха “пробив в борбата с вируса”.

Какво бе открито?

Много хора се възстановиха от заболяването с COVID-19, което сочи, че имунната система е способна да пребори вируса. За първи път изследването установи четири вида имунни клетки, които участват в борбата с вируса. Те бяха открити, след като бе изследван пациент с леки до средни симптоми на заболяването, който е нямал предишни здравословни проблеми.

47-годишната жена от Ухан, Китай, е била пациентка на австрийска болница. Тя се е възстановила в рамките на 14 дни. Проф. Кеджиерска коментира за “BBC”, че екипът й е изследвал “цялостния процес на мобилизиране на имунната система на пациента”.

Три дни преди общото здравно състояние на жената да започне да се подобрява, специфични клетки са били забелязани в кръвообращението й. При болните от грип същите клетки се наблюдават в същия времеви интервал преди етапа на възстановяване, коментира проф. Каджиерска.

“Бяхме много развълнувани от направеното откритие и от факта, че успяхме да уловим появата на имунните тела при заразения пациент преди фазата на клинично подобрение”, коментира тя за “BBC”.

Десетки учени работиха денонощно в рамките на четири седмици, за да получим резултатите, добави още тя.

Как това помага?

Определянето на момента, в който имунните клетки се активизират, може да помогне “да се предвид етапа на заболяването”, коментира проф. Брус Томпсън, декан по Здравни науки към Техническия университет в Суинбърн.

“Като се знае, когато различните имунни процеси се задействат, може да се определи в коя фаза на възстановяване се намира пациентът”, обясни проф. Томпсън за “BBC”.

Австралийският здравен министър Грег Хънт коментира още, че откритието може да помогне да се ускори процеса по разработване на ваксина и евентуално лечение на заразените с вируса. Проф. Каджиерска коментира, че следващата стъпка за учените е да се определи, защо реакцията на имунната система е по-слаба при тежките случаи.

“Ключово е да разберем какво липсва при пациентите, които са починали или са прекарали изключително тежко болестта. Така ще можем да разберем как да ги защитим”, обясни тя.

Австралийският институт бе първият в света след Китай, който пресъздаде вируса в лабораторни условия. Центърът е получил допълнително финансиране от австралийското правителство, както и дарения от бизнеси, включително и от китайския милиардер Джак Ма.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments