Как да работи от вкъщи с децата си (без да полудеем)?

0
164
Семейство. Снимка: Пиксабай
Семейство. Снимка: Пиксабай

Въпреки че повечето родители имат опит да работят от вкъщи в случаите като грипна ваканция или тежки метеорологични условия, вариантът да го правим със седмици, заради дългосрочното затваряне на училищата, може да изглежда като изключително сериозно предизвикателство, пише „CNN“.

Пандемията от коронавируса доведе до затварянето на учебни заведения в световен мащаб и масово служители бяха инструктирани да работят от домовете си. С текущите мерки за социална изолация, ученето и работата се пренесоха в дома, застъпвайки се в по-голямата част от времето.

“Беше голям стрес, когато научих”, коментира Алика Катерс, маркетингов служител във фитнес компания и самотна майка на две момчета на девет и една години от Къркланд, щата Вашингтон. В момента Алика работи от вкъщи, а училището на сина й е затворено най-рано до 24 април.

Детегледачка и бащата на децата ще споделят грижите за бебето, докато тя работи. Училището на по-големия й син в момента разработва план за дистанционно обучение.

“Доколко обаче ще се налага да го контролирам в така развилата се ситуация?”, пита тя. “Той е на девет и лесно се изкушава от видеоигрите. Имам само един лаптоп, който ми трябва за работа.”

С новото предизвикателство да балансират ежендевието си в условията на карантина, родителите се опитват да опазят здравето на децата си, да поддържат обучението им и да се трудят, без същевременно да полудеят напълно.

Как може да се постигне това?

Заложете тон на разбирателство и емпатия

Надомната работа в присъствието на децата за неопределен период е чужда територия за много семейства, коментира Елана Бенатар, детски терапевт към Lotus Point Wellness в столицата Вашингтон.

“Всички се учим в момента”, добавя още тя. “И ситуацията може да излезе от контрол.”

Важно е да се говори с децата за случващото се по начин, които е адекватен за възрастта им. Някои деца може да са неспособни да оценят цялостната ситуация и да възприемат действията на родителите си като неоправдано и неразумно ограничаване от тяхна страна.

“Обяснете им, че се опитваме да се предпазим общността си”, обяснява Бенатар.

Подобно на стария цитат от “Господин Роджърс”, който реагира на страшните новини, като казва на хората “Да търсят помощ”, дава за пример Банатар. “В развилата се ситуацията, родителите са помощта”, добавя още. “Част от помощта, която си оказваме в момента е да стоим вкъщи.”

Ако асоциацията с Господин Роджърс не е достатъчно ясна, може да обясните социалната изолация с Елза и Ана от продукцията на Walt Disney Замръзналото кралство, където Елза трябваше да живее в изолация, за да предпази сестра си.

Организирането на ежедневието на децата със занимания, които да не прекъсват работния процес на родителите, е може би най-добрият вариант за повечето семейства, коментира Бенатар. Планирайте ангажименти или телевизионно време, което да отнема вниманието на детето, докато се справяте с най-тежките си задължения.

Създайте рутина възможно най-рано и се придържайте към нея

Кейти Стоун Перез, програмен директор за Xbox Microsoft от Редмънд, Вашингтон, която изтегли дъщерите си Ема (8 год.) и Елизабет (10 год.) от училище на втори март, вече работи от вкъщи в присъствието на децата си от няколко седмици.

Докато някои родители се опитват да прилагат графиците за дистанционно обучение и ограничават онлайн заниманията на децата си, други премахват всякакви ограничения за времето, прекарвано пред екрана. Перез се опитва да постигне баланс между двете.

Електрониката рано сутрин обаче се оказа проблемна, коментира Перез.

“Ако им позволя да започнат деня си с електроника, поведението им драстично се влошава и започват да противят и протестират.”

Вместо това семейството започва с “битова рутина”, като обличане, закусване и прекарване на малко време навън. След това се захващат с “работната си рутина” за деня, която включва домашни и допълнителни занятия, които Перез е подбрала, като документални филми или Disneynature, което представлява интерактивна платформа, която позволява свалянето на различни понятия, свързани с любознателни теми като Антарктика, пандите и пиратите.

В късния следобед семейството прекарва известно време в разговори, като на децата им е позволено и да играят видеоигри с приятели онлайн. Това включва създаването на светове във видео играта Minecraft, където могат да се създават игри само с приятели и да се гарантира приятелската атмосфера в играта.

Децата й също имат възможността да развият някои от битовите си умения: “Мръсните чинии например. И далеч не се шегувам!”, коментира тя. “Бога ми, ако излязат по-самостоятелни от всичко това, то би било невероятен успех.”

Разделяй и преживявай

Мария Венцел и съпругът й работят за Microsoft, като двамата работят дистанционно вече седмици. Те са установили, че могат да работят заедно в единствения кабинет, които имат в дома си, но не и ако двамата са на телефона.

“Отделихме си още един малък кабинет, но се намира посредата на стаята за игри”, обяснява тя.

Появявайки се в конференти разговори с детски играчки на заден фон й е помогнало да срещне повече разбиране от страна на колегите си, обяснява Венцел. Особено след като третокласникчата й и дъщеря й, която все още ходи на детска градина, са станали част от работното им ежедневие след затварянето на учебните заведения в четвъртък.

Тя обяснява, че със съпругът си планират да разделят задълженията около децата спрямо работните си календари. В петък, когато бе и първият ден на децата вкъщи, Венцел са го обявили за почивен, като са ги оставили да играят видеоигри и да си почиват, преди да наложат новата рутина. Но на няколко пъти се е налагало да ги укротяват, когато им се е налагало да провеждат конферентни разговори.

“Рано или късно е неизбежно да се случи”, обяснява Венцел със смирение.

Реалистични очаквания

Няма никакви ползи за професионалните задължения да се преструваме, че всичко е нормално, коментира Никол Кумбер, професор по мениджмънт и организационно поведение към мерилендския бизнес колеж “Робърт Смит”.

Би било много по-лесно да се овладее тревожността, както и да се напасната очакванията на всички, ако сте напълно преми с колегите си за ситуацията, в която се намирате, коментира тя.

“Знаем със сигурност, че когато в работните екипи има високо ниво на доверие и сигурност, производителността е по-висока”, коментира тя. “Когато сте прями с колегите, това им помага по-добре да оценят ситуацията и да бъдат прями на свои ред.”

Кумберт прилага теорията в практика, когато извежда четиримата си сина на възраст между четири и девет години на разхода в планината, въпреки че й предстои конферентен разговор. В конферентния разговор с над 50 участника, тя бива пряма с всички, като информира всички, че се намира в планината с децата си.

Бъдете прями със себе си по същия начин за ситуацията вкъщи, обяснява тя.

“Учителите на децата ни са професионалисти”, коментира Куберт. “Ние не можем да се превърнем в преподаватели за една вечер. Нереалистично е и повечето от нас трябва да проявят разбиране към самите себе си, когато се опитват да балансират служебните и семейните си задължения.”

Особено, след като, за известно време поне, двете неща се припокриват.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments