В неделя сутринта вирусно огнище в холандския град Утрехт зарази повече от 60 души за по-малко от час. За разлика от коронавируса обаче, другата инфекция е обхванала приложението за комуникация WhatsApp, пише агенция Ройтерс.
Съобщения, забранени от медицинските експерти, които казват на хората да пият гореща супа, за да спрат коронавируса или да се тестват дали са заразени като задържат дъха си за 15 секунди, бяха споделени между приятели и роднини за няколко минути.
63-годишната Ивон Хоек каза, че е получила съобщението от свой приятел малко след 11 часа, който пък твърди, че му го изпратил съсед, работещ в болница. Разтревожена, жената бързо го препраща на двете си деца. С натискането на бутона в 11:36, синът ѝ Тим го разпраща до целия си екип от фризби отбора, наброяващ 65 души.
“Вероятно не бих обърнал внимание на това, ако го бях видял от непознат във Facebook. Но много се доверявам на моята майка”, каза 35-годишният Тим ван Каберг пред Ройтерс.
“Споделих го, защото идва от надежден източник … така се случват тези неща”, сподели той.
Кризата от коронавирус, която уби почти 9000 души по целия свят и заплаши икономически милиони повече, беше придружена от онова, което Световната здравна организация (СЗО) нарече “инфодемия”.
Twitter последва конкурента си в социалните медии Facebook в сряда, като възпрепятства потребителите да публикуват подвеждаща информация за коронавируса, сред мерките беше и приемане на експертно ръководство за борба с фалшиви лечения.
Чат съдържанието е препратено към полицията
Бързото разпространение на едно такова съобщение в Холандия показва предизвикателствата, пред които са изправени частните чат платформи, като текстови такива – собственост на Facebook WhatsApp, където съдържанието е по-трудно достъпно за полицията и често се възприема като идващо от доверен източник, когато се споделя от приятели и семейство.
“Смятам, че в тези групови чатове съществува чувство за сигурност и взаимственост, което прави всичко споделено там автентично”, каза Анна-Софи Харлинг, ръководител на американския център за мониторинг на дезинформация NewsGuard за Европа.
“Хората могат бързо да изпращат и препращат изображения, текстови и гласови бележки и всичко това се случва на лично съобщение, което прави наистина много трудно да се противодейства на тези твърдения.“
Преди това WhatsApp ограничи броя на хората, на които потребителите могат да препращат съобщения, след като слуховете за вируса на платформата предизвикаха вълна от масови побои и смъртни случаи в Индия през 2018 г.
WhatsApp, който има над 2 милиарда потребители по целия свят, заяви в сряда, че си партнира със СЗО и други американски агенции за стартиране на услуга за споделяне на официални здравни указания за коронавируса.
Шефът на WhatsApp Уил Каткарт заяви, че платформата също е дарила 1 милион долара на организации за проверка на факти, които да подпомогнат борбата със слуховете, изпратени през платформата за съобщения.
Въпреки предприетите стъпки и официалните предупреждения, вирусни съобщения, разгласяващи конспиративни теориии фалшиви медицински съвети, продължават да се разпространяват онлайн, биейки алармата за предполагаемата опасност от инфекция от 5G телефонната мрежа или яденето на сладолед например…
Лиза-Мария Нодерт, изследовател от Проекта за статистика на пропагандата към университета в Оксфорд заяви, че подобна дезинформация може да попречи на усилията за контрол на разпространението на вируса.
“От моя собствен опит, да, мисля, че това има влияние”, каза тя и допълни:
“Познавам образовани хора, които се вслушват в непотвърдените медицински съвети, които са виждали да се споделят както в социалните медии, така и в лични съобщения.”
Превод: Диана Тодорова