Работодателите имат право да пуснат служителите си в платен годишен отпуск, без да е необходимо да имат тяхното съгласие. Това реши на второ четене парламентът с приемането на текстове от законопроекта за мерките по време на извънредното положение.
Органите по назначаване и шефовете могат да възлагат надомна работа на работниците си, ако дейността, с която се занимават го позволява. Вторите няма да взимат обезщетение в размер на брутното им трудово възнаграждение за времето, в което не са работили, ако откажат да изпълняват задълженията си заради липса на противоепидемични мерки на работното място.
Пожарникарите и полицаите също ще полагат извънреден труд, който може да е над ограниченията по Закона за МВР, след изрично писмено съгласие на държавния служител.
Парламентът отхвърли и предложението на ВМРО да спрат да текат сроковете на дължимите вноски по кредитите на физическите лица, като срокът за това да е до края на извънредното положение.
Идеята на горепосочената партия бе сумите да останат дължими, но да не се отчитат наказателни лихви по тях за закъснения и банките да не предприемат никакви юридически стъпки за събирането им.
Няма да се налагат запори върху банкови сметки на физически лица и лечебни заведения, запори върху заплати и пенсии.
Изключения правят задълженията за издръжка, за вреди за непозволено увреждане, както и за вземания за трудови възнаграждения.