Кризата в Испания се задълбочава, бележейки най-смъртоносния ден от началото на заразата

0
227
Коронавирус
Снимка: Pixabay

След като Испания регистрира най-смъртоносния ден от началото на епидемията, министър-председателят на страната Педро Санчес свика извънредна среща на кабината, за да се търсят нови начин за овладяване на рапзространяващата се в страната криза, пише „Bloomberg“.

В петък испанският министър на здравеопазването докладва нови 769 смъртни случая, като общият брой на починалите от респираторното заболяване в страната достигна 4 858. Потвърдените случаи вече са 64 059, като испаницте наближават края на втората седмица от карантинния период, който е обявен до 11 април.

В опит да ограничи разпространението на заболяването испанското правителство вече обяви общонационална карантина, разчитайки на социалната изолация като метод за справяне с пандемията. Жертвите в страната вече надминаха тези в Китай, където е и първичното огнище на световната епидемия.

Испания заедно с Италия се борят с една от най-тежките зарази в историята на Европа. Началникът на Световната Здравна Организация (СЗО) прикани за крайни мерки в справянето с пандемията. Въпреки това някои световни лидери, сред които и президентът на Съединените Щати Доналд Тръмп, поставиха под съмнение нуждата от крайни действия.

Днес министър-председателят на Великобритания Борис Джонсън стана първият световен лидер, който даде позитивна проба за коронавирус. Джонсън, който бе остро критикуван за закъснелите антикризисни мерки на страната, е поставен под карантина в Даунинг стрийт, като изпитва “леки симптоми” на заболяването. Престолонаследникът на великобританския трон принц Чарлз, също е заразен с вируса.

Лидерите на европейските нации осъзнават мащаба на опасността, но не съумяха да достигнат до обща икономическа стратегия за облекчаване последиците от кризата по време на виртуалното събрание от четвъртък. Редица ключови точки бяха отложени за идните седмици, докато хиляди се разболяват и загиват на територията на континента.

Поради липсата на общ план за действие на страните членки на Европейския съюз, националните правителства инициираха самосиндикални мерки. В Германия горната камара на парламента даде зелена светлина миналия петък на пакет от финансова стимули в размер на повече от 750 милиарда евро.

Те включват допълнителен бюджет от заемни средства, възлизащ на 156 милиарда евро, както и заеми, гаранции и директна финансова помощ за бизнеса. Правителството може също така да стигне до изкупуване дялове и дори да национализира засегнатите компании.

Необикновена криза

Миналата седмица испанското правителство обяви решението си да отпусне финансов помощ в размер на 100 милиарда евро. В нея се включват средства за малки и средни бизнеси, които представляват голяма част от националната икономика и са силно засегнати от кризата, както и данъчни облекчения и гаранции по заеми.

По данни на испанската банка Banco Bilbao Vizcaya Argentaria SA икономика на страната може да се свие с около 4.5% до края на 2020 вследствие на вирусната пандемия.

“Необикновена криза като тази с COVID-19 изисква прилагането на пълния наръч от икономически мерки”, коментира говорител на банката.

“В такава ситуация фискалната политика ще трябва да направи всичко възможно последиците да бъда менажирани, за да не доведат до перманентни икономически щети.”

В четвъртък властите в Италия регистрираха рекорден брой заразени за петдневен период, като смъртните случаи достигнаха 662. Италианското правителство отпусна допълнителен транш финансова помощ в размер на над 30 милиона евро по данни от петък на италианския вестник “Sole 24 Ore”, цитиращ правителствени източници. Мерките ще са в допълнение на вече обявените 25 милиона евро.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments