Експлоатирането на природата предизвиква пандемии от нови болести

0
177
Коронавирус
Снимка: Pixabay

Появиха се нови доказателства за връзката между човешката експлоатация на природата и пандемиите. Близкият контакт на човека с дивите животни чрез лова или търговията, както и унищожаването на естествения им хабитат, излага света на повишен риск от пандемии от нови болести, твърдят учени, цитирани от BBC.

Смята се, че коронавирусът е пренесен от прилепи, които заедно с други диви животни, вероятно панголини, са изиграли роля в предаването на инфекцията на хората.

Налице са стабилни индикации за тясната връзка между предаването на зарази от дивата природа и търговията.

В най-новото проучване в областта изследователите откриха научни документи, които свидетелстват за наличието на болести, предавани от животни на хора, след което свързаха тези данни с информацията, която имат за застрашените от изчезване, видове, събрана от Международния съюз за опазване на природата (IUCN).

Установено е, че дивите животни, изложени на риск от изчезване поради експлоатация от страна на човека, пренасят над два пъти повече вируси, които могат да причинят човешко заболяване, като видовете могат да бъдат застрашени по различни причини. Следователно, същото важи и за видовете, които са в риск поради загуба на естественото си местообитание.

„Тъй като естественият хабитат се унищожава, дивата природа влиза в по-близък контакт с хората“, заяви пред BBC News д-р Кристин Джонсън от Калифорнийския университет „Дейвис“.

„Дивата природа също “преразпределя“ ресурсите си, за да се приспособи към антропогенните дейности и промените в естествения си пейзаж. Това увеличава появата на болести от дивата природа, което ни излага на риск от пандемии, защото всички сме глобално свързани чрез пътуванията и търговията.“

Дивите животни, които са на ръба на изчезването са малко на брой и като цяло крият нисък риск от предаване на инфекциозни заболявания, освен в случаите, когато експлоатацията и загубата на местообитания им ги поставят в близък контакт с хората, обяснява д-р Джонсън.

„Експлоатацията на дивата природа, която е довела до намаляване на числеността на някога многобройните диви животни чрез лов и търговия, застрашава оцеляването на видовете, като наред с това излага хората на риск от заразяване с инфекциозно заболяване“.

От доста време насам учените насочват вниманието си към човешките заболявания, възникнали първо при животни, каквито са болестите Сарс, Мерс и Ебола.

С разпространението на коронавируса става ясно, че здравето на хората е свързано както със здравето на животните, така и с доброто състояние на планетата като цяло. Редица организации призовават да се ограничи търговията с диви животни, за да се намалят рисковете за човешкото здраве.

Д-р Джонсън обясни, че дивите животни, продавани на оживени пазари, където животните и хората се смесват, представляват възможност за предаване на болести между видове, които обикновено не биха се събрали в естествения си свят.

„Появата на болести, които дебнат навсякъде, може да засегне всички нас и трябва всички ние да разберем въздействието, което имаме при взаимодействието си с дивата природа, да осъзнаем, че появата на болести е екологичен проблем и да намерим по-устойчиви начини за съвместно съществуване.“

Превод: Глория Йорданова

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments