Прекалено ранното повдигане на ограничителните мерки може да доведе до “смъртоносно активизиранe” на заразата, предупреди директорът на Световната Здравна Организация. Д-р Тедрос Абаном Гебрейесус предупреди страните да бъдат предпазливи в облекчаването на карантинните мерки, дори и в стремежа си да облекчат икономическите последици от кризата.
Най-тежкото пострадалите страни в Европа – Испания и Италия, обявиха облекчаване на някои от мерките, макар и да остават под карантина. В световен мащаб има над 1.6 милион случая на заболели с коронавирус и общо 101 000 смъртни случая.
По време на виртуална пресконференция от Женева д-р Тедрос коментира, че има “отдавна очаквано” забавяне на епидемия в някои европейски страни. Той обяви още, че Световната Здравна Организация работи с правителствата за изграждане на стратегия за облекчаване на мерките, като с това не следва да се избързва.
“Прибързаното облекчаване на ограничителни мерки може да доведе до смъртоносно активизиране на заразата”, предупреди д-р Тедрос.
“Изходът от пандемията може да е също толкова опасен, ако не се подходи подобаващо”.
Как Испания и Италия облекчават мерките?
Правителството на Испания се подготвя да започне да възстановява част от работната ръка в строителството и производството от понеделник. Вчера страната отчете най-ниския брой на смъртни случаи за един от последните 17 дни, като регистрира 605 починали души. Общият брой на жертвите от пандемията в страната е 15 843.
Същевременно Испания призова хората да продължат със социалната дистанция по време на великденския уикенд.
Министър-председателят на Италия Джузепе Конте удължи общонационалната карантина до 3 май, като предупреди, че постигнатото до тук не трябва да бъде рискувано. Малка част от бизнесите в страната, които бяха затворени на 12 март, ще бъдат допуснати да отворят отново във вторник.
Премиерът Конте спомена конкретно за книжарници и магазини за детско облекло, но на база информация от медиите, услуги като обществени перални също може да бъдат отворени. От началото на пандемията в Италия единствено аптеки и магазини за хранителни стоки бяха допуснати да продължат да работят.
Броят смъртните случаи в Италия се увеличи с 570 души в петък, което е лек спад от 610-те случая регистрирани от предния ден. Броят на заразените също беляза лек спад до 3 951 души спрямо 4 204 от предишния ден.
В останалия свят:
- Ирландският министър-председател Лео Варадкар обяви, че общонационалната картината ще бъде удължена до 5 май.
- Извънредното положение в Португалия е планирано да продължи до 1 май, по информация от президента на страната Марселу Рибелу ди Соза.
- Във Великобритания правителството остава под натиск да излезе с план за облекчаване на мерките, но към момента картината остава, докато не се получат доказателства за преминаване на пика.
- В ЮАР президент Сирил Рамафоза обяви късно в четвъртък, че 21-дневната картина в страната ще бъде удължена с още 2 седмици. Опозицията в страната коментира, че мерките могат да доведат до икономическо бедствие.
- Броят на смъртните случаи от COVID-19 във Франция нарасна с близо 1 000 през петък, достигайки общо 13 197. Същевременно броят на пациентите, намиращи се под интензивни грижи, беляза лек спад за втори пореден ден.
Забавя ли се разпространението на вируса?
В петък директорът на Световната Здравна Организация д-р Тедрос приветства забавянето на заразата в някои европейски страни.
Официалните власти в Съединените щати обявиха, че пандемията от коронавирус изглежда е на път да премине пика. Координаторът на оперативната група за борба с коронавируса към Белия дом – Дебора Брикс, коментира в петък, че макар и да има обнадеждаващи признаци, пандемията все още не е преминала пика.
Междувременно д-р Тедрос предупреди, че вирусът се разпространява с бързи темпове в други страни. Той изтъкна Африка, където вирусът достигна аграрните региони.
“Вече се наблюдават огнища на коронавируса в повече от 16 страни на континента”, коментира той.
“Очакваме тежки времена за изначално претоварените здравни системи на страните, особено в аграрните региони, където няма същия финансовия ресурс, както в градовете.”
Превод: Ивайло Йотов