Голяма част от водачите, закупили винетка, не могат да използват републиканската мрежа заради въведените ограничения за пътуване до областните градове.
Сред засегнатите шофьори е Миладин Михайлов, който от един месец не може да пътува извън София, въпреки че ежегодно плаща винетка на автомобила си. Според него е редно да се направи нещо, защото хората нямат вина, а положението е такова, че трябва да се съобразяват с всичко.
От „Пътната агенция“ обясняват, че с купуването на винетка се плаща правото на движение по пътищата за определено време, а не за брой пътувания. Проф. Олег Асенов, член на УС на Агенцията уточни за Bulgaria ON AIR:
„Когато говорим за винетки или за тол такси, те преди всичко са държавни такси. След внимателен преглед на всички текстове в закона за извънредното положение се вижда, че той по никакъв начин не отменя плащането на държавни такси. В този смисъл не съществува хипотеза, в която да се предоставя подобна възможност“.
Повече от 170 000 винетки са купени от началото на извънредното положение – 85 000 – годишни, 50 000 – седмични и 35 000 месечни и уикенд винетки. Отчита се и че трафикът по основните пътни артерии е спаднал чувствително – с 27% по АМ „Тракия“ и с 18 процента по АМ „Хемус“.
С 3 процента се е повишил трафикът по подбалканския път. Леките коли, влезли в България са с 90 процента по-малко. От Европейския център за транспортни политики изчисляват, че по груби сметки повече от 32 милиона лева трябва да бъдат върнати от държавата на платилите винетки преди въвеждането на положението.
как ги сметнаха тия 32милиона като тези бройки за закупени винетки общо са 170 000 та ако сложим дори всичкоте да са годишни по 100лв това са 17м сигурно другите 15м сигурно ще са за банкови преводи а?