Над 46 245 служители от 86 средни и големи предприятия са засегнати от предизвиканата от COVID-19 криза, обяви КНСБ.
Регионалните структури на КНСБ са наблюдавали 114 предприятия като част от проучване на социалното напрежение и ефектите от пандемията върху фирмите и техните работници.
Съкращения се правят и предвиждат в 13% от наблюдаваните учреждения. В големи предприятия и бюджетни организации, където има изградени синдикални организации, почти не са предприети такива мерки. Причината за това е непрекъснатия социален диалог и възможности породени от колективните трудови договори.
Анализът показва, че 78% от фирмите са пуснали работници в платен отпуск, а на 26% им се е наложило да прибегнат до неплатен такъв.
Сред най-засегнатите сектори (след ресторантьорство, хотелиерство, и туризъм) се нареждат предприятията от ВиК сектора, леката промишленост, автомобилостроенето, транспорта и преработващата промишленост, както и тези от военната промишленост и сектор дървообработване.
Към списъка националният секретар на КНСБ Тодор Капитанов добави и проблемите на бюджетния сектор. Макар там да не се предвиждат съкращения, работещи в общински администрации, детски кухни, столови и общински ансамбли са пускани в платени отпуски.
Мерките свързани с ограничаването на заразата се отразяват различно на областите в България като най-засегнати са работещите в градовете Казанлък, Благоевград, Добрич, Стара Загора, Димитровград, Враца, Сливен, Габрово, Разлог, Банско, следвани от Бургас, Варна и Хасково.