COVID-19: Европейската антикорупционната агенция предупреждава за рискове от корупция 

0
157
Коронавирус
Photo: Pixabay

Групата на страните членки срещу корупцията (GRECO) към Европейския съвет предостави на 50-те си страни членки указ за борба с корупцията по време на здравната криза, причинена от пандемията от COVID-19. В документа, издаден от президента на антикорупционната агенция Марин Мърчела се подчертава, че пандемията от коронавирус увеличава рисковете от корупция, като здравният сектор е особено уязвим.

В указа се твърди, че недостигът на медицинско оборудване, опростяването на здравните процедури, препълнените здравни заведения и претоварения медицински персонал са сред най-сериозните предпоставки за осъществяването на незаконни практики.

“Изправени сме пред безпрецедентна криза и с концентрирането на все повече власт в ръцете на правителства, както и с ограничаването на правата и свободите на хората и с големите финансови потоци, насочени към икономиките на страните, не трябва да се подценяват рисковете от корупционни практики”, обяви президентът на европейската антикорупционна агенция.

“Антикризисните мерки на централните и местни власти за овладяване на пандемията трябва да бъдат прозрачни и поставени под пряк надзор. Трябва също така да трябва да се осигури закрила за информаторите от здравния сектор”, добави още той.

Мърчела подчерта, че прозрачността в частния сектор е сред най-важните инструменти за превенция на всякакви форми на корупцията.

“Нуждата от постоянна и достоверна информация от обществените институции е решаваща в условията на криза. Това е важно, както за ограничаването на заразата, така и за контрола върху предприеманите антикризисни мерки. Не трябва да допускаме COVID-19  да засегне нашите ценности и да занижи стандартите ни за прозрачност и отчетност. Дигиталните онлайн портали за прозрачност са ценни инструменти в борбата за превенцията на корупцията и са ключови за прилагането на закона”, коментира той.

Корупционни практики могат да засегнат държавния и частен сектор, като често се разпростират до логистични мрежи, водят до подкупи в здравните заведения, вмешателства в сферата на изследването и разработването на лекарства, както и до конфликт на интереси при лобизма. Също така, редом с други рискове, е възможно и неетичното маркетиране на фалшиви здравни продукти за борба с COVID-19.

Групата на страните членки срещу корупцията (GRECO) е антикорупционното тяло на Европейския съвет, което цели да увеличи капацитета на страните членки в борбата с корупцията и да съдейства за спазването на антикорупционните стандарти на Европейския съюз. Също така групата следи за дупки в националните антикорупционни закони, като отправя предложения за законодателни, институционални и практически реформи. Към момента към антикорупционната агенция се причисляват 47-те страни членки на Европейския съвет, както и Беларус, Казахстан и Съединените Американски Щати.

Превод: Ивайло Йотов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments