Германският канцлер Ангела Меркел заяви, че страната ѝ трябва да остане “умна и предпазлива” при справянето с кризата с COVID-19, тъй като “това не е крайната фаза, а все пак е само началото”, пише “BBC”.
“Ще се занимаваме с този въпрос дълго време”, предупреди тя парламента, преди срещата на високо равнище на ЕС за кризата.
Меркел подчерта необходимостта от европейско единство в борбата с вируса. И каза, че Германия трябва да е готова да “направи много по-различни, което означава много по-големи вноски в бюджета на ЕС”.
Допълнителното финансиране трябва да бъде осигурено “в дух на солидарност” и за ограничено време, смята германския канцлер.
Италия, която е в епицентъра на пандемията в Европа, беше особено гласовита в призоваването на своите партньори от ЕС да гарантират съвместно дълг като част от огромен спасителен пакет.
Но Германия, Холандия и Австрия се противопоставят на всякакво взаимно покриване на дълга под формата на така наречените „coronabonds“. Съгласно действащите правила на ЕС държавите не могат да бъдат отговорни за дълговете една на друга.
В четвъртък се очаква лидерите на ЕС да отпуснат нов спешен фонд от 540 милиарда евро (470 милиарда долара; 575 милиарда долара) за защита на европейските работници, предприятия и страни, които са най-засегнати от епидемията от коронавирус. Детайлите тепърва ще се разработват.
Италия и някои други държави искат отпускане на спешните средства да стигнат до 1,5 трилиона евро. Един от плановете е разширяване на бюджета на ЕС, така че Европейската комисия да предостави много по-големи гаранции за заема.
Френският президент Еманюел Макрон се съгласява с Италия и Испания по този въпрос, като предупреди, че тази криза заплашва самото съществуване на ЕС. Италия, Испания и Франция – в този ред, имат най-високата смъртност от Covid-19 в Европа.
В четвъртък германските представители заявиха, че случаите на коронавирус в национален мащаб са се увеличили до 148 046, а броят на смъртните случаи, свързани с COVID-19, е нараснал с 215 на 5094.
Ангела Меркел заяви още, че “това е най-голямото предизвикателство след Втората световна война за живота и здравето на нашия народ”. Тя настоя за “максимална дисциплина”, за да се избегне блокирането от типа “стоп-старт”.
“Не трябва да губим вече постигнатото”, каза тя, като похвали ефективността на германската здравна система и помощта на въоръжените сили в националните усилия.
Решенията на нейното правителство в тази криза “нямат исторически модел”, подчерта Ангела Меркел.
“Въпросът как можем да предотвратим вируса да надвие здравната ни система и впоследствие да коства живота на безброй хора, този въпрос дълго ще бъде централният въпрос за политиката на Германия и Европа.”
Меркел заяви, че Европа трябва да засили капацитета си за производство на специализирани медицински комплекти, вместо да изпитва зависимост от глобалните доставки, които сега са с много по-дълги срокове. Тя също нарече Световната здравна организация “незаменим партньор” в борбата с вируса. Президентът Доналд Тръмп спря американското финансиране.
“Знам колко трудни са ограниченията. Това е предизвикателство към демокрацията, ограничава демократичните ни права”, каза тя и добави, че демократичната прозрачност, като свободната преса, е помогнала да се направи ситуацията поносима.
“Удивително е колко много разбиране са показали хората един за друг”, каза тя. По време на изказването ѝ депутатите често я аплодираха.
Превод: Диана Тодорова