Италия постепенно отваря отново фабрики: на път да премахне ограниченията

0
162
Италия, коронавирус
Снимка: Pixabay

Италия ще позволи на фабриките и строителните площадки да възобновят дейността си от 4 май нататък, като наред с това ще позволи и ограничен брой семейни посещения, тъй като подготвя поетапното премахване на най-дългия ограничителен режим, въведен заради коронавируса в цяла Европа, заяви премиерът Джузепе Конте в неделя, цитиран от „Reuters“.

Повече от два месеца, след като първият случай на COVID-19 беше регистриран в малко градче извън Милано и седмици след въвеждането на ограничителен режим, Италия е изправена пред втората фаза на кризата, в която ще се опита да съживи отново икономиката си, без това да предизвика нова вълна на заразени.

„Изправени сме пред много сложно предизвикателство“, каза Конте, като отбеляза пътните области на картата, в които ще бъдат възстановени дейности, замразени от началото на март.

„Ще живеем с вируса и ще трябва да вземаме всички възможни предпазни мерки.“

Производителите, строителните компании и някои търговци на едро ще могат да възобновят дейността си отново, считано от 4 май, последвани от търговците на дребно две седмици по-късно. Ресторантите и баровете ще могат да отворят врати от началото на юни, въпреки че търговските обекти, занимаващи се с разнос на храна за вкъщи, ще могат да направят това по-рано.

„Повторното възобновяване на дейностите е разрешено при условие, че всички участващи в процеса компании стриктно спазват протоколите за сигурност на работните си места“, заяви Конте и добави, че повторното отваряне на обектите ще положи основата на по-задълбочени реформи в икономиката, които ще бъдат въведени през следващите месеци.

Освен това парковете също предстои да бъдат отворени, като наред с това ще бъдат разрешени ограничен брой семейни посещения и погребения, при условие че максималният брой присъстващи е не повече от 15 души. Въпреки това свободното придвижване между регионите остава ограничено и хората, които искат да пътуват, все още трябва да носят декларация, обясняваща причините за това.

Музеите и библиотеките могат да отворят врати отново от 18 май нататък, когато спортните отбори също ще могат да възобновят груповите си тренировки. Все пак Конте обясни, че трябва да се преценят условията, преди да се вземе решение дали да се проведе първенството по футбол в Серия А.

Училищата обаче ще останат затворени до началото на новата учебна година през септември, като семействата ще се сблъскат с проблемите, свързани с  грижите за децата, които трябва да бъдат обучавани вкъщи месеци напред.

Поражения на икономиката

Ограничителният режим сериозно е засегнал третата по големина икономика в Еврозоната, която е на път да претърпи най-лошата си рецесия след Втората световна война. Италианските бизнес лидери призоваха да бъдат облекчени ограничителните мерки, за да се избегне икономическата катастрофа.

Конте заяви, че по-строгите ограничения вероятно ще останат в сила до откриването на ефективна ваксина или лекарство срещу COVID-19, което не се очаква да се случи в близките месеци.

В неделя италианските власти съобщиха за трети пореден спад в ежедневния брой на смъртните случаи от коронавирус, като този път те са 260, което е най-ниският брой от 14 март насам.

Смъртността в Италия остава най-високата в цяла Европа, като починалите са над 26 000, а потвърдените случаи на заразени с респираторното заболяване са 200 000. Въпреки това броят на новите случаи постепенно намалява, както и броят на пациентите, приети за интензивно лечение.

Поразена сериозно от вируса седмици преди другите големи западни страни, Италия е принудена да послужи за пример на света при справянето с инфекцията.

Някои сфери на бизнеса, които се считат за „стратегически“, включително дейностите, ориентирани основно към износа, могат да възобновят дейността си тази седмица, при условие че получат разрешение за това от местните префекти.

Компаниите износители трябва да възобновят дейността си по-скоро, за да намалят риска да бъдат изключени от производствената верига и да загубят бизнеса си, заяви Конте в интервю за всекидневник Repubblica по-рано в неделя.

Рим въведе редица мерки, включително държавни заеми, за да помогне на бизнеса да не фалира. Въпреки това някои бизнес служители се оплакват от закъснения при прилагането им.

Конте обясни, че правителството следи дейността на банките, за да се увери, че държавната гарантирана ликвидност е достигнала до компании в нужда. Той каза още, че правителството работи по редица мерки за подпомагане на индустрията чрез намаляване на бюрокрацията.

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments