Борис Джонсън се завърна на работа. Първият световен лидер, за когото се знае, че е бил заразен с коронавирус, сега е начело на нацията в борбата с него. В изявление от „Даунинг Стрийт“, британският премиер отправи ясно послание:
„Не се отказвайте от ограничителните мерки все още.“
Първите думи на Джонсън след завръщането му на работа в понеделник бяха, че ограниченията се понасят трудно и има риск те да навредят сериозно на икономиката на страната, пише „CNN“.
Той предупреди, че Обединеното кралство в момента е изложено на максимален риск от заразяване и предложи ограниченията засега да останат в сила, за да се избегне втори пик на заболеваемост. Ограничителните мерки на Обединеното кралство трябва да бъдат преразгледани отново до 7 май.
Джонсън отправи характерния си оптимистичен тон в своето обръщение, като се опита да вдъхне надежда на страната, тъй като до този момент там вече са регистрирани поне 20 000 смъртни случая от вируса, а правителството е изправено пред тежки критики за ненавременната си реакция.
„Ако този вирус е физически нападател, който действа неочаквано и невидимо, за което мога да ви кажа от личен опит, че е вярно, то сега е моментът, в който започваме да се борим с него„, каза още Джонсън.
Джонсън се завърна на работа в изключително важен за страната момент. Правителството му се сблъсква с критики за това, че се не справя адекватно с болестта, особено що се отнася до сериозните мерки, които е трябвало да вземе в ранните етапи на разпространение на заразата във Великобритания, както и наличието на защитно облекло за здравните работници и ниския процент тествани.
Ролята на главния съветник на Джонсън, Доминик Къмингс, също е поставена под въпрос. От „Даунинг стрийт“ признаха през уикенда, че Къмингс е участвал в срещи с независима група учени, която съветва правителството на Обединеното кралство относно мерките му за борба с коронавируса.
Бившият главен учен Дейвид Кинг заяви, че участието на Къмингс в комитета, което беше отразено първо от вестник The Guardian в петък, е груба злоупотреба с процеса работа на един безпристрастен съвет. От правителството заявиха, че неговото присъствие там е било с цел да се разберат по-добре научните дебати относно тази извънредна ситуация, а също така политиците да разберат по какъв начин науката и данните могат да помогнат на правителството да вземе правилните решения.
Друг обект на критика е неспособността на правителството на Обединеното кралство да сподели позицията си със страната относно начина на премахване на ограничителните мерки. Джонсън каза, че подобни решения ще се вземат с максимално възможна прозрачност.
Един от водещите британски епидемиолози по-рано предупреди правителството, че всяко премахване на ограничителните мерки ще трябва да бъде съпоставено с други мерки за предотвратяване на разпространението на вируса.
Нийл Фъргюсън, професор по математическа биология в „Империал Колидж“, Лондон, който е част от научния консултативен комитет на правителството на Обединеното кралство, заяви, че ако ограничителните мерки останат в сила само за възрастните хора и други рискови групи, смъртните случаи от коронавирус във Великобритания тази година може да достигнат до 100 000.
Джонсън прекара няколко нощи в интензивното отделение по-рано този месец, след като симптомите му на коронавирус се влошиха. Той благодари на външния министър Доминик Рааб за това, че го е замествал по време на болестта му.
„Съжалявам, че бях далеч от офиса си много по-дълго, отколкото бих искал“.
Той ще има малко време за почивка. Правителството си е поставило амбициозна цел да тества 100 000 души на ден до 30 април. От Министерството на здравеопазването и социалните грижи заявиха, че в събота са проведени 29 058 тестове, въпреки че правителството твърди, че броят им е много по-голям.
„Знам, че е трудно и искам да задвижа тази икономика възможно най-бързо, но отказвам да пренебрегна всички усилия и жертви на британския народ и да рискувам да пламне второ голямо огнище и да се погубят още човешки животи, тъй като здравната система изнемогва“, каза още той.