Малките неща също са важни

0
237
Живко Гиргинов. Снимка: Личен архив
Живко Гиргинов. Снимка: Личен архив

Екипи от 16-те общински съвета на Сингапур вече използват специално покритие във вид на спрей, с което се пръскат бутонните табла в асансьорите на всички държавни жилищни блокове (т.нар. HDB).

650 литра бяха достатъчни, за да покрият всички 1,5 милиона бутона, които са разположени в общо 26 000 асансьори в държавата. По-голямата част от населението /около 3,2 милиона/ на страната живее в апартаменти на HDB (Housing Development Board).

Покритието убива бактериите, вирусите и гъбичките, ако има контакт с повърхностите и остава на място. Това се случва дори при многократно механично и химично почистване, тъй като свързващите компоненти му помагат да прилепне към повърхностите на молекулно (нано) ниво. Разпръсква се като спрей в течна форма и е безопасно за човешката кожа.

Действието на препарата е следното – четворните (кватерни, т.е. от четвърти порядък) амониеви съединения работят, като денатурират протеините в бактериалната, вирусната или гъбичната клетка. Оказват влияние върху метаболитните ѝ реакции и по този начин причиняват изтичане на жизненоважни вещества, водейки до нейната смърт.

Четворните амониеви съединения се получават чрез алкилиране на третични амини с халокарбон. В по-старата литература това често се нарича “Реакция на Меншуткин”, но съвременните химици обикновено го наричат “кватернизация”.

Тези съединения са смъртоносни за голямо разнообразие микроорганизми. Изключение правят ендоспори, микобактериална туберкулоза и необвитите вируси. Пример за тях са: Adenoviridae, Papillomaviridae, Picornavirus и Caliciviridae.

Препаратът е производство на САЩ. Доказано действа срещу коронавируса , според скорошни изследвания, проведени в лаборатории от различни страни. На тяхна основа е получил сертификация и одобрение от US Environmental Protection Agency и Singapore National Environment Agency.

При замерването с техническо средство на 2 април, микробиалният анализ отчете стойност 3077 единици – преди, и 11 единици – след нанасянето на препарата, което се вижда и на приложените снимки.

Снимки: Личен архив

Тази инициатива дойде като естествено продължение на мой експериментален проект отпреди месец, в който използвах импровизирани приспособени материали за еднократна употреба (новозакупени и неизползвани преди, разбира се), за натискане на бутоните в асансьорите.

Действието ми срещна широко одобрение сред обществеността – чрез мои публикации в социалната мрежа достигна първоначално до над четвърт милион потребители, а чрез подетите оттам ретранслации през различни държавни и частни медии, достигна до почти цялото население в страната.

За да съм максимално обективен – преобладаваха положителни мнения, но имаше и изказани опасения от екологичен характер. Разбираемо е, че в тестов проект, който цели превантивно опазване на общественото здраве и живот, приоритетни са именно те. Всичко останало отстъпва на заден план.

След анализ на резултатите, прецених, че най-доброто решение би било нанасяне на резистентно към механични действия нано покритие с химичен състав, неутрализиращ вирусно-бактериалните патогени.

За предпочитане – чрез централизирано държавно приложение, което и се случи впоследствие. Това стана с помощта на общинските съвети, с които проведох кореспонденция. Така инициативата ми беше подета и изпълнена на по-високо организационно ниво.

Флаконите със спрей са дарение от Changi Foundation – подразделение за филантропия и дарения към холдинга, управляващ летище Чанги. Впрочем, още през февруари тази година летище Чанги тестово започна да нанася покритието върху всички контактни повърхности на територията, които крият висок риск – върху металните перила и гумените ескалаторни такива, както и по тръбните дръжки на количките за багаж.

Друг проект по моя идея ще разшири приложението на тази превантивна мярка – нанасяне на нано покритието и върху бутоните за повикване на зелена светлина, монтирани на всички светофарни стълбове в Сингапур.

Те са много и се използват от всеки – при натискането им се “извиква” зелената светлина за пешеходци. В противен случай такава не светва и се редуват само светофарните светлини за моторните превозни средства.

За реализацията на този проект отново подходих към местните общински съвети, чийто ръководител наскоро ме уведоми с SMS, че акцията ще започне скоро и ще бъде използван държавен ресурс – екипите по поддръжка на градската инфраструктура. Целта е да се избегне излагането на риск на екипа от доброволци, който първоначално бях сформирал и предложил за физическото изпълнение на идеята.

Източник: Живко Гиргинов

Абониране
Известие от
guest

0 Comments
стари
нови най-гласувани
Inline Feedbacks
View all comments