Британското правителство иска от вас: „Да берете маруля от нивите и плодове от храстите, както и да зареждате кутии с прясна продукция в складове за студено съхранение на стоки.“ Това пише „CNN“ в своя статия и продължава:
Докато много хора стоят затворени вкъщи, сърфирайки из интернет сайтовете на хранителните магазини, за да си направят поръчки за дома или пазаруват на безопасно разстояние в супермакетите, защитени с маски, не е лесно да се проследи веригата за доставки на храни, и по-специално откъде идват те.
Тъй като случаите на COVID-19 вече надхвърлиха 170 000 в Обединеното кралство, тази пролет британските фермери са изправени пред трудности в своята дейност, поради липсата на работници мигранти от Източна Европа, които участват активно в събирането на реколтата.
В момента хиляди британци са съкратени от работа или са в принудителен отпуск, затова правителството на Обединеното кралство обяви, че сега официалната му политика е да се опита да изкара местните жители на полето.
„Смятаме, че в момента вероятно само около една трета от мигрантската работна, която обикновено се намира в Обединеното кралство, е тук„, заяви по време на пресконференцията в неделя Джордж Юстис, министър на околната среда и висш британски служител в земеделието.
„Правителството ще работи със земеделските стопанства, за да насърчи тези милиони съкратени работници да обмислят започването на втора работа, което ще помогне за събирането на реколтата през юни“., добави той.
Усилена работа
В понеделник на зазоряване във ферма в Кент, югоизточна Англия, група от шест жени, добре облечени с тениски и дебели якета, излизат за работа на полето. Приведени ниско до земята, те берат маруля, подрязват листата и след това ги зареждат в палети.
Директорът на фермата Ник Отеуел, приветлив и енергичен човек, ги надзирава.
„Земеделието е достатъчно сложна дейност, дори при нормални условия“, твърди той.
Пандемията е спряла дейността на работната сила в страната и е засегнала бизнеса на вериги като McDonald’s (MCD), които използваха марулята в пилешките си бургери.
Според Отуел адекватното справяне с всичко това е практически невъзможно и той се съмнява, че фермата ще успее да запази баланса си през тази година.
Семейство Бетс притежава тази ферма, земя, която обработват от началото на 1900-те години. Отеуел обясни, че персоналът е от около 45 души, а часовникът тиктака. След две седмици трябва да се бере най-важната реколта: маруля „Айсберг“.
Въпреки това без каквато и да било реклама, фермата е получила около 50 запитвания от местните жители, които търсят работа и са чули от уста на уста или от публикации в пресата в Кент, че се набират земеделски работници.
Отеуел е избрал осем души, които ще започнат обучение за работата. И така, в последния слънчев ден в разгара на необичайното за Англия топло пролетно време, група от млади и стари, мъже и жени, са събрани в конферентна зала на открито, като целта беше да се спази максимално необходимата социална дистанция.
„Почтено препитание“
Даниел Мартин, 32-годишен, седи в малък кухненски бокс срещу жена с лаптоп, която ще го обучава. Доскоро той е бил строителен инженер, играещ решаваща роля в британската строителна индустрия. След настъпването на пандемията от коронавирус обаче, той е съкратен от работа.
„Със затварянето на строителните площадки голяма част от клиентите са прекратили работата си“, обяснява той. „Това означава, че няма работа и за нас.“, добавя специалистът.
Негов приятел е работел във фермата и преди това, а Мартин е преценил, че шофирането на мотокар ще бъде по-добре от това да почива на дивана си през цялото лято.
„Просто исках да бъда активен, да се участвам. Поддържайте ме във форма, изкарайте ме от къщата, иначе съм принуден да остана затворен у дома. Обичам да съм навън.“, каза още той.
„Писна ми да стоя затворена и да не печеля пари“, казва 45-годишната Сали Пенфолд. „Просто исках да изляза и да свърша някаква работа. Смятам, че осигуряването на храна за нацията е много почтено нещо. “
Тя е изгубила работата си като сервитьорка в ресторант в Хейстингс, след въвеждането на ограничителния режим от правителството на Обединеното кралство, който влезе в сила в края на март.
Тя е чула за фермата чрез новина по местно радио, докато е била с приятел и е решила, че да се грижи за земята ще е по-добре, отколкото да бъде затворена у дома седмици наред.
Томас Тансуел, 32-годишен, също ще участва в програмата за заетост. Той също е изгубил работата си като готвач, след избухването на пандемията от коронавирус.
„Реших твърдо, че трябва да започна да бъда активен отново“, обясни той. „Чувствах, че това може да ми повлияе психически. Реших, че трябва да изляза отново навън при света. Предполагам, че ще трябва да бера лимони за направата на лимонада.“, обясни той.
„Любовта ми да бъда на открито и страхът от бездействието направиха фермерската работа очевидната опция за мен“, добави Тансуел.
„Включете се и вие“
Ентусиазмът изглеждаше истински, макар че Отеуел наблюдаваше хората с известно колебание.
Сред основните му притеснения са, че новите работници няма да издържат на натоварването, може би защото няма да могат да се справят с тежката работа, ще се отегчат или ще се върнат към старите си работни места. Това може да бъде катастрофално, тъй като реколтата ще бъде изоставена в средата на сезона.
Отеуел обясни, че би бил много доволен, ако англичаните запълнят 45-те свободни позиции, тъй като реколтата от „Айсберг“ е много важна за страната. Все пак той не храни прекалено големи надежди.
„Работил съм в тази индустрия през цялата си кариера, която вече е около 25 години и опитът ми на мениджър ми подсказва, че това просто няма да е лесно“, каза още Отеуел.
„Това е сезонна работа, а като цяло британците не са искали да се занимават със сезонна работа по никаква причина.“, допълни той.
„Компании като нашата разчитат основно на работниците мигранти от десетилетия насам, за да поддържат бизнеса си. Въпреки това, ние сме тук, а вие сте добре дошли. Елате и се присъединете към нас това лято!“, заключи той.