Предстои да се породи криза при психичните заболявания поради това, че милиони хора по света са заобиколени от смърт и болести и са принудени да се изолират, което понякога е съпътствано и с бедност и тревожност, причинени от пандемията от COVID-19, съобщиха здравните експерти на Организацията на обединените нации в четвъртък, цитирани от агенция “Ройтерс”.
“Изолацията, страхът, несигурността, икономическите сътресения – всички тези неща причиняват или биха могли да причинят психологическо страдание”, казва Девора Кестел, директор на отдела за психично здраве на Световната здравна организация (СЗО).
При представянето на доклад за САЩ и политически насоки за COVID-19 и психичното здраве, Кестел заяви, че е възможно увеличение на броя и тежестта на психичните заболявания и затова правителствата трябва да поставят въпроса “отпред и в центъра” на своите отговори.
“Психичното здраве и благополучието на цели общества бяха силно засегнати от тази криза и са приоритет, който трябва да бъде спешно адресиран”, каза тя пред журналисти на брифинг.
Докладът изтъкна няколко региона и секции на обществата като уязвими от психическо страдание – включително деца и млади хора, изолирани от приятели и училище, здравни работници, които виждат хиляди пациенти, заразени и умиращи от новия коронавирус.
Появилите се проучвания и изследвания вече показват влиянието на COVID-19 върху психичното здраве в световен мащаб. Психолозите казват, че децата са тревожни и в няколко страни са регистрирани увеличения в случаите на депресия и тревожност.
Домашното насилие се увеличава и здравните работници съобщават за повишена нужда от психологическа подкрепа.
Миналата седмица “Ройтерс” съобщи информация от интервюта с лекари и медицински сестри в Съединените щати, че те или техните колеги са преживели комбинация от паника, тревожност, мъка, изтръпване, раздразнителност, безсъние и кошмари.
Извън здравния сектор, в доклада на СЗО се казва, че много хора са обезпокоени от непосредствените последици за здравето и последиците от физическата изолация, докато много други се страхуват от инфекция, умиране и загуба на членове на семейството.
“Милиони хора са изправени пред икономически сътресения, загубени или изложени на риск от загуба на доходи и поминък”, добави той. А честата поява на грешни новини и дезинформация, както и слуховете за пандемията и дълбоката несигурност за това колко дълго ще продължи, карат хората да се чувстват тревожни и безнадеждни за бъдещето.
Експертът очертава точките за действие за създателите на политики да се стремят “да намалят огромното страдание сред стотици милиони хора и да смекчат дългосрочните социални и икономически разходи за обществото”.
Те включваха преодоляване на исторически недостатъчни инвестиции в психологически услуги, предоставяне на “спешно психично здраве” чрез дистанционни терапии като консултиране по телефона на фронтови здравни работници и активна работа с хора, за които е известно, че имат депресия и тревожност и с хора с висок риск от домашни насилие и рязко обедняване.